Zimowe szaleństwo rządzi się swoimi prawami. Osobom jeżdżących na nartach, zapewne nie jest obca „tradycja” Apres-ski, którą można zaobserwować w zimowych europejskich kurortach. Co zatem pije się po takim wysiłku? Oto napoje, które bez wątpienia znajdziesz w tym roku w górach.

Aperol Spritz

Ten włoski napój jest nie tylko symbolem lata, ale stał się również nieodzownym elementem ośnieżonych stoków. Pomysł na niego narodził się w latach 50. ubiegłego wieku, ale jego główny pomarańczowy składnik - Aperol - jest jeszcze starszy. Tajemnicza receptura, która zawiera zarówno gorzkie, jak i słodkie pomarańcze oraz rabarbar, została opracowana w 1919 r. przez dwóch włoskich braci, Luigiego i Silvio Barbieri, którzy nazwali swój napój "Apero" od francuskiego terminu oznaczającego aperitif.


Jagertee

Nazwa tego trunku oznacza „herbatę myśliwych”. Można się nią rozgrzać zwłaszcza w alpejskich kurortach. Wystarczy zaparzyć mocną czarną herbatę i zalać ją jeszcze mocniejszym rumem. Z tego właśnie składa się oryginał. Ale już w XIX wieku austriaccy myśliwi dodawali do Jagertee różne rzeczy - owocowe brandy, wino, pachnące przyprawy. I tak jest do dzisiaj - w alpejskich kurortach spotkasz różne wariacje na temat tego napoju.

Bombardino

„A niech to! To jest bomba!" wykrzyknął narciarz, który jako pierwszy skosztował tego napoju w górskiej chacie w Lombardii. Zmieszano w nim ciepło whisky z Eggnog - jest to mieszanka mleka, jajka i koniaku. Ta bomba energetyczna z odrobiną bitej śmietany na wierzchu sprawi, że krew w żyłach popłynie szybciej. Bombardino jest popularne zwłaszcza we włoskich kurortach. Podaje się je tutaj na wiele różnych sposobów. Mieszane jest z espresso lub rumem.

Schnapps

Mocny spirytus kryjący się pod nazwą Schnapps jest dla każdego, kto nie lubi słodkich napojów. Austriacki apres-ski nie może się bez niego obejść. Narciarze, którzy wolą nieco łagodniejsze smaki, dodają do niego np. kawałki gruszek z kompotu.

Bomba Jager

Jagermeister nie jest już dla myśliwych, ale dla mistrzów. I chociaż już od kilku lat Jagermeister jest jednym z ulubionych trunków pod stokami, to niedawno pojawiła się jego nowa odsłona. Wystarczy zmieszać likier z napojem energetycznym (zazwyczaj jest to Red Bull), a otrzymasz bombę Jager.

Spezi

To napój bezalkoholowy, który uzupełnia brak alkoholu, dużą ilością cukru. Mieszanka coli i sody pomarańczowej to w zasadzie sam cukier. Dzieci mogą pić ten napój razem z Tobą, ale podawaj im go tylko wtedy, gdy chcesz dodać im energii. Chociaż Spezi jest zastrzeżonym znakiem towarowym, zmieszają go dla Ciebie w dowolnym miejscu w Niemczech, jeśli tylko mają dwa podstawowe składniki.

Skiwasser

Ten słodki różowy napój bezalkoholowy został po raz pierwszy rozlany w tyrolskich kurortach zimowych. Ta mieszanka syropu malinowego, świeżego soku z cytryny i wody może nie jest przełomowa (to po prostu sok malinowy babci), ale jest orzeźwiająca i gasząca pragnienie. A jeśli Ci się znudzi, zawsze możesz dodać trochę likieru i zrobić ciekawy koktajl.

Jeśli wyjeżdżasz na zimowe szaleństwo poza Polskę, pamiętaj, żeby zabrać ze sobą Twisto. Dzięki temu będziesz mógł korzystać z okazyjnych kursów wymiany walut i bezpiecznie płacić w zagranicznych kurortach.