Twój budżet nie ma się najlepiej po świątecznych i noworocznych wydatkach? Możesz w łatwy sposób uzyskać dodatkowe środki. Wystarczy, że sprzedasz rzeczy, które nie są Ci już potrzebne, lub których po prostu nie używasz.  W ten sposób nie tylko odzyskasz część zainwestowanych środków, ale także pozbędziesz się zbędnych rzeczy. Zobacz, jak to robić skutecznie.

Przejrzyj swoje rzeczy

Początek roku może być dobrą okazją do oczyszczenia swojego domu i porządków, np. w szafie. Jeśli masz mnóstwo rzeczy, a i tak ciągle nie masz, w co się ubrać, to dobry moment na rekonesans szafy. Na pewno znajdziesz tam mnóstwo rzeczy, które przez ostatnie 12 miesięcy ani razu nie zostały przez Ciebie założone. Jeśli ubrania, których już nie używasz, są w dobrym stanie, warto wystawić je na sprzedaż.

Zrób tak samo z innymi rzeczami w domu. Przejrzyj, czy wszystkie sprzęty, stoliki, krzesła itp. są Ci potrzebne i z nich korzystasz. To samo tyczy się zabawek - przejrzyj je razem z dzieckiem i sprawdź, którymi już się nie bawi. To dobry moment na pokazanie dziecku, jak dbać o swoje rzeczy i potem, jak je sprzedać i odzyskać część zainwestowanych w nie środków.

I pamiętaj - ludzie szukają naprawdę różnych rzeczy. Czasem okazuje się, że coś, co dla Ciebie jest już bezużyteczne, innym może się przydać, np. do naprawy uszkodzonej rzeczy.

Gdy już przejrzysz swoje rzeczy i wybierzesz, co chcesz sprzedać, czas na drugi punkt - czyli jak i gdzie wystawić zbędne przedmioty?

Jak skutecznie sprzedać rzeczy?

Jednym z ważniejszych elementów sukcesu sprzedaży jest jakość i marka sprzedawanych rzeczy. Wiele osób szuka konkretnych, droższych marek, na które normalnie żal byłoby im wydać pieniądze, albo po prostu nie byłoby ich stać. Chcą mieć coś wyjątkowego za małą kwotę.

Markowe rzeczy sprzedają się bardzo szybko. Dlatego samemu kupując je z drugiej ręki, masz również większą szansę na ponowną ich sprzedaż, gdy nie będą Ci już potrzebne. Łatwiej sprzedasz rzeczy droższych marek, albo tych, które cechuje dobra jakość, niż tych bardziej dostępnych dla większości osób i tańszych. Czasem zatem bardziej opłaca się kupić używaną rzecz droższej marki i ją potem sprzedać, odzyskując choć część zainwestowanych środków. To nie tylko opłacalne dla Twojego portfela, ale także dla planety.

Sprzedawaj rzeczy regularnie

Choć może się to wydawać zajmujące, warto sprzedawać rzeczy regularnie i robić sezonowe wyprzedaże, np. przed latem, zimą, albo po prostu, gdy już nam nie są potrzebne. Nie trzymaj rzeczy na zaś, bo zazwyczaj tracą na wartości, niszczeją lub żółkną - w przypadku ubrań. Wiele rzeczy jest sezonowych i może szybko wyjść z mody, warto wystawiać je na sprzedaż regularnie. W ten sposób jest większa szansa, że je sprzedasz i odzyskasz część zainwestowanych wcześniej środków.

Postaraj się o dokładny opis i dobre zdjęcia

Kupujemy oczami. Dlatego nawet w przypadku rzeczy używanych, warto zadbać o ładną oprawę i dobre zdjęcia. Aby to się udało, zacznij od podstaw. Jeśli sprzedajesz ubrania, najpierw wypierz je i wyprasuj. Ważne - jeśli ubranie ma plamy, których nie da się doprać, albo dziury/przetarcia, warto je oddać do specjalnych kontenerów. Nie sprzedawajmy rzeczy, których sami byśmy nie kupili.

Jeśli sprzedajesz ubrania, najlepiej powieś je na wieszaku na jasnym tle, lub połóż na jednolitej, jasnej podłodze czy kocu. Dobre zdjęcia możesz zrobić zwykłym telefonem. Ważne tylko, aby nie używać do nich lampy. Najlepiej korzystać ze światła dziennego, dlatego warto zrobić zdjęcie przy oknie.

Zadbaj też o dokładny opis produktu. Już w tytule wpisz nazwę rzeczy, markę i np. rozmiar. Zarówno w przypadku ubrań, jak i innych rzeczy, typu meble, sprzęt rtv, plakaty itp., podaj ich wymiary i skład. Tym samym nie tylko zaoszczędzisz czas swój i kupujących, którzy na pewno będą o to pytać, ale także zwiększysz szanse na sprzedaż. Dodatkowo zawrzyj informacje, skąd jest możliwy odbiór/wysyłka przedmiotu. Pamiętaj, kupując w internecie, klient nie ma możliwość dotknąć czy przymierzyć danej rzeczy, dlatego dokładny opis i dobre zdjęcia to podstawa.

Gdzie sprzedawać zbędne rzeczy?

Możliwości sprzedaży zbędnych rzeczy jest kilka: portale społecznościowe, specjalne platformy sprzedażowe, pchle targi czy wyprzedaże sąsiedzkie. Te ostatnie nie są niestety zbyt popularne i nie odbywają się często, dlatego jednak radzimy korzystać ze sprzedaży online.

  • Grupy sprzedażowe na Facebooku

Warto zacząć od lokalnych grup sprzedaży, np. na Facebooku. Osiedlowe grupy lub dedykowane konkretnym produktom, to jedne z lepszych miejsc, aby pozbyć się zbędnych rzeczy. Przykładowo Scandi Bazar to grupa, gdzie sprzedawane są ubrania “skandynawskie”, rzeczy konkretnych marek i o dobrym składzie. Takie grupy są dobrym rozwiązaniem, ponieważ są na nich osoby zainteresowane konkretnymi produktami, a w przypadku grup osiedlowych lub danego miasta - także takie, które odbiorą od Ciebie produkt bezpośrednio. Nie trzeba więc zajmować się przesyłką.

Facebook umożliwia także sprzedaż poprzez Marketplace. To również dobre miejsce na wystawienie zbędnych rzeczy, jednak zazwyczaj trzeba trochę poczekać na udaną sprzedaż. To zbiór różnych ogłoszeń z całej Polski, więc nieco trudniej przebić się z ofertą.

  • OLX

Jeżeli chodzi o zbędne rzeczy, to w Polsce najbardziej popularną platformą sprzedażową jest OLX. To serwis, na którym możesz sprzedać dosłownie wszystko. Wystarczy założyć darmowe konto. Dodatkowo przesyłki przez ten portal są atrakcyjne cenowo - co jest ważne dla kupujących - i wygodne. Wystarczy wygenerować etykietę przewozową Poczty Polskiej lub InPost i nadać paczkę. Jako sprzedający nie ponosisz kosztów związanych z przesyłką, zawsze robi to kupujący.

Na uwagę zasługuje również ochrona kupujących. Gdy klient zapłaci za produkt, to pieniądze najpierw trafiają do OLX, dopiero w momencie doręczenia paczki do odbiorcy, środki zostaną przekazane sprzedającemu. Dlatego tak wiele osób korzysta z OLX.

Co ważne w większości korzystanie z OLX jest darmowe. Są jednak kategorię produktów/usług, w których portal pobiera opłatę, gdy chcemy coś sprzedać/zareklamować. To kategorie takie jak: nieruchomości, motoryzacja, usługi itp.

  • Vinted

Portal kojarzony głównie ze sprzedażą ubrań, ale tak naprawdę można tam sprzedać także inne rzeczy: elementy wyposażenia domu, zabawki, akcesoria dla zwierząt itp. W Polsce staje się coraz bardziej popularny. Jest ceniony za to, że jest intuicyjny i łatwy w obsłudze.

Aby móc skorzystać z Vinted, trzeba założyć konto w serwisie. Dobrze jest dodać zdjęcie profilowe, a także kilka informacji o sobie - w ten sposób Twój profil stanie się bardziej wiarygodny i klienci chętniej skorzystają z Twoich ofert. Następnym krokiem jest dodanie produktu wraz z opisem i zdjęciami. Na koniec należy wybrać rozmiar przesyłki danego przedmiotu - w ten sposób klient będzie wiedział, ile zapłaci za dostawę.

W momencie, gdy ktoś kupi wystawiony przez Ciebie przedmiot, masz 5 dni roboczych na jego wysłanie. Środki - tak samo jak w przypadku OLX - trafiają na konto sprzedawcy w momencie, kiedy klient odbierze przesyłkę i potwierdzi, że wszystko jest ok.

Jak widzisz, jest wiele możliwości sprzedaży niepotrzebnych rzeczy i to bez konieczności wychodzenia z domu. To dobry sposób na odzyskanie części zainwestowanych środków i podreperowanie swojego budżetu. Dlatego warto to robić regularnie.