"Mają już spakowane walizki, ale czekają. Na razie bezpieczniej jest być w domu w mieście niż na autostradzie" - mówi nasz kolega z Twisto, Danila Kulakov, którego żona ma rodzinę w Ukrainie. Już pierwszego dnia wojny wybuchło lotnisko w pobliżu ich miasta. Danila przeżywa tę sytuację tym bardziej intensywnie, że pochodzi z Rosji. "To szaleństwo i wielka szkoda. Nie znam ludzi z Rosji, którzy by to popierali". Rozmawiając z nim, można poczuć to, co wszyscy teraz przeżywamy: złość, strach, bezradność.

I właśnie tej bezsilności postanowiliśmy w Twisto stawić czoła. Chcemy i możemy pomóc mieszkańcom Ukrainy. Każdy z nas. Nawet jeśli tylko w niewielkim stopniu. To nie jest czas, kiedy możemy sobie wmawiać, że mała pomoc nic nie da. Teraz liczy się każdy gest, każda złotówka, którą wyślemy do Ukrainy, każda modlitwa. Jak możesz się zaangażować?

Razem możemy więcej

Łącząc siły, można zdziałać więcej niż w pojedynkę. Liczymy, że wspólnie uda nam się wesprzeć osoby, które teraz najbardziej tego potrzebują. Dlatego postanowiliśmy, że za każdą transakcję wykonaną Twisto przekażemy 20 gr na zbiórkę dla Ukrainy prowadzoną przez Polską Akcję Humanitarną. Nie ważne, czy masz konto Twisto czy też nie, czy płacisz naszą kartą czy poprzez płatność online - każda transakcja Twisto, to wsparcie dla Ukrainy. Bo razem możemy więcej!

Wspieraj swoim słowem

Jeśli masz w swoim otoczeniu kogoś, kto ma rodzinę w Ukrainie, powiedz mu, że jest Ci przykro i że wspierasz. Niezależnie od tego, czy jest to przyjaciel, krewny, kolega z pracy, czy sprzedawca w sklepie. Ważne jest, aby nie pozostawać obojętnym i słuchać konkretnych historii, bo to one tak naprawdę kryją się za słowami "atak", "broń", "konflikt wojenny". Prawdziwe ludzkie cierpienie. A słowa wsparcia mogą choć trochę złagodzić ból.

Nasz kolega z zespołu graficznego ma babcię, dziadka i ciocię w Ukrainie. "Utrzymujemy kontakt, choć boimy się, że ich sygnał może zostać odcięty" - mówi Oleksandr Vashkeba. "Są przygotowani na najgorsze, na to, że nie będzie gazu i elektryczności. Na szczęście mieszkają we wsi i są w sumie samowystarczalni, przynajmniej tym nas pocieszają". On również czuje się bezradny, więc pomaga, jak może. To on przeprojektował logo Twista na barwy narodowe Ukrainy.

Wesprzyj finansowo

Ukrainę można wesprzeć finansowo na wiele sposobów. Zawsze jednak lepiej jest skorzystać z pomocy sprawdzonej organizacji. Pieniądze zbierają na przykład Polska Akcja Humanitarna, Polski Czerwony Krzyż, Caritas Polska czy Fundacja Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej. Również w Twisto zaangażowaliśmy się w pomoc Ukrainie - w czeskiej wersji aplikacji udostępniliśmy możliwość przekazania datków, pracujemy również nad wprowadzeniem rozwiązania w Polsce.

Mieszkania dla uchodźców

Czy masz dodatkowe mieszkanie? A może po prostu osobny pokój? Zaoferuj zakwaterowanie osobom, które zdecydowały się uciec przed wojną. Mapa Gościnności to inicjatywa wielu społeczności, miast, organizacji i osób prywatnych, by uczynić Polskę bardziej gościnną i otwartą.

Pomódl się

"Groźba wojny na Ukrainie sprawia mi wielki ból w sercu" - powiedział papież Franciszek na dzień przed inwazją Rosjan na Ukrainę. Teraz wzywa wszystkich wiernych do walki o pokój, tak jak nauczał ich Jezus: "Na bezsensowną, diaboliczną przemoc odpowiada się Bożą bronią - modlitwą i postem. Wzywam wszystkich, by najbliższą środę, Środę Popielcową, 2 marca, uczynili dniem postu w intencji pokoju." Módlcie się więc, nawet jeśli nie robiliście tego od wielu lat. Teraz jest na to czas.