Na dworze robi się coraz zimniej, tak samo jak w Twoim mieszkaniu, więc włączasz ogrzewanie. To z kolei prowadzi Cię do bólów głowy na myśl o wysokich rachunkach za ciepło. Są jednak sposoby, by oszczędzać na ogrzewaniu. Sprawdź nasze propozycje.

Nieważne, czy ogrzewasz dom gazem, węglem, czy korzystasz z usług elektrociepłowni, możesz oszczędzać na ogrzewaniu i efektywniej grzać dom. Aby odczuć różnicę w rachunkach, warto zastosować kilka poniższych rad.

Sprawdź, czy okna i drzwi są szczelne i zabezpiecz je

Gdy temperatura na dworze spada i w mieszkaniu robi się zimno, czas zacząć sezon grzewczy. Jednak zanim rozkręcisz grzejniki, najpierw przygotuj mieszkanie, aby ponosić jak najmniej strat ciepła. Pierwszy krok, jaki należy zrobić, to regulacja okien na zimę - przejście z trybu letniego na zimowy. Dotyczy to nie tylko mieszkań w bloku, ale też w domu. Wystarczy kilka ruchów, aby zwiększyć docisk, a tym samym zmniejszyć ilość przepuszczanego powietrza i strat ciepła.

Oprócz regulacji docisku, zadbaj również o odpowiednie uszczelnienie okien i drzwi. Sprawdź, czy nie wpada przez nie zimne powietrze, mimo iż są zamknięte. Jeśli zauważysz jakieś nieszczelności, wymień uszczelkę - to mały wydatek, który szybko zaprocentuje.

Odpowietrz grzejniki i sprawdź instalację grzewczą

Kolejnym krokiem przed otwarciem sezonu grzewczego jest sprawdzenie instalacji. Zacznij od grzejników. Po pierwsze wyczyść swój grzejnik w środku - wytrzyj kurz między żeberkami. Tą prostą czynność warto robić chociaż raz w roku przed włączeniem ogrzewania. W ten sposób  ograniczysz wzbijanie się kurzu, a także zwiększysz skuteczność grzania.

Kolejnym krokiem po czyszczeniu kaloryfera jest jego odpowietrzanie. Do tego wystarczy płaski śrubokręt. Odkręć lekko śrubę na kaloryferze i zaczekaj aż ujdzie powietrze. W momencie, gdy zacznie wypływać z niego woda, oznacza to, że zadanie wykonane i należy zakręcić śrubę.

Zamontuj ekrany zagrzejnikowe

Kolejny sposób na oszczędności w zakresie ogrzewania to zamontowanie ekranów zagrzejnikowych, które kosztują kilkanaście złotych. Jest to styropian owinięty folią aluminiową, jednak mimo swojej prostoty przynosi całkiem dobre oszczędności na ogrzewaniu. Ekran zagrzejnikowy odbija nawet 90% promieniowania cieplnego kaloryfera, które w normalnym wypadku ogrzewa po prostu  ścianę za nim. Tą specjalną matę należy zamontować za kaloryferem na ścianie, a także na spodzie parapetu - ponad grzejnikiem. Wykorzystanie ekranów zagrzejnikowych potrafi obniżyć nawet o 6% koszty ogrzewania.

Nie zasłaniaj grzejników meblami i zasłonami

Chcesz oszczędzać na ogrzewaniu, nie zasłaniaj grzejników meblami czy zasłonami. W ten sposób bowiem zmniejszasz ilość energii, która trafia do pomieszczeń. Minimalna odległość mebli od grzejników to 10 cm, warto więc nieco odsunąć stół, kanapę itp. od źródła ciepła.

Jeśli masz w domu firanki, to zwróć uwagę na ich długość - powinny one sięgać do parapetu nad grzejnikiem. Jest to ważne, ponieważ zasłaniając nimi kaloryfer, większość ciepła zamiast ogrzewać pokój, krąży za płachtą materiału.

Dobrym rozwiązaniem, które usprawni odbiór ciepła z grzejników, jest zamontowanie szerszego parapetu lub dodatkowej półki. Dzięki nim ciepłe powietrze powędruje do pomieszczenia, a nie w stronę okna, gdzie się schłodzi.

Gdy wychodzisz z mieszkania, zakręć kaloryfery

Ta zasada dotyczy przede wszystkim ocieplonych mieszkań w bloku i domów. Jeśli wychodzisz, zakręć kaloryfery. Nie ma sensu grzać w mieszkaniu, w którym przez większość dnia nikogo nie ma. Jeśli mieszkasz w bloku, to i tak możesz ogrzewać się ciepłem sąsiednich mieszkań, gdyż ciepło przenosi się także między lokalami. W momencie, gdy nie masz ocieplonego domu, lub jest on słabo docieplony, albo na dworze jest bardzo zimno, ustaw grzanie na minimum. Pomoże to w utrzymaniu w miarę wysokiej temperatury w pomieszczeniach i ułatwi ponowne ogrzanie budynku, zwłaszcza w przypadku ogrzewania gazem.

Obniż temperaturę w nocy

Nie wszyscy zdają sobie sprawę z faktu, że optymalna temperatura w nocy to 17-19 stopni. Niższa temperatura znacznie poprawia komfort snu, jest to dla nas po prostu zdrowsze. Nie ma zatem potrzeby, aby w nocy, gdy leżymy pod ciepłą kołdrą, w naszych pomieszczeniach było 22 stopnie lub więcej.

Wietrz mieszkanie krótko, ale intensywnie

Wbrew pozorom to, w jaki sposób wietrzysz mieszkanie, ma wpływ na Twój portfel. Jeśli nie masz zamontowanego w domu rekuperatora, zastosuj poniższe rady dotyczące otwierania okien.

Przed rozpoczęciem wietrzenia, zakręć grzejniki. Nie ma sensu marnować ciepła. Wietrz pomieszczenia krótko. Wystarczy nawet kilka lub kilkanaście minut intensywnego wietrzenia - jego długość dostosuj do temperatury panującej na zewnątrz.

Wietrz przy oknie otwartym na oścież - to ważne, aby jak najszybciej przewietrzyć mieszkanie i nie ochładzać przedmiotów. W ten sposób najszybciej wymienisz powietrze, jednocześnie nie wychładzając pomieszczenia.

Jeśli chcesz przygotować się do sezonu grzewczego, weź na zakupy Twisto. Z kartą Twisto możesz płacić wygodnie i bezpiecznie w sklepach online i stacjonarnych. Zaopatrz się w niezbędne rzeczy i oszczędzaj na ogrzewaniu.