Niemal każdemu od czasu do czasu przyda się zastrzyk gotówki. Gdy remontujesz mieszkanie, potrzebujesz zapłacić za kurs językowy, kupić nowe buty lub naprawić samochód. Jak jednak upewnić się, że zastrzyk pożyczki wyleczy nasze problemy finansowe, a nie im zaszkodzi? Mamy porady, jakich zasad się trzymać, na co zwracać uwagę, a kiedy radzić sobie z sytuacją finansową inaczej.
Bądź ostrożny
Aby uniknąć wpadnięcia w pułapkę zadłużenia, wybieraj tylko sprawdzonych pożyczkodawców. Zweryfikować wiarygodność firmy możesz w Krajowym Rejestrze Sądowym. Jakiekolwiek podejrzane wpisy o pożyczkodawcy powinny Cię zaniepokoić. Ponadto, warto sprawdzić, czy firma widnieje w Rejestrze Firm Pożyczkowych - świadczy to o spełnieniu przez instytucję niezbędnych wymogów ustawowych. Zweryfikować powyższe można na ich stronach internetowych. Nawiasem mówiąc Twisto widnieje w każdym z wspomnianych rejestrów.
Sprawdź, ile dopłacisz
Firma nie powinna ukrywać tego, ile będzie Cię kosztować dodatkowa pożyczka. Jeśli nie widzisz tego przy pierwszym spojrzeniu na ofertę, idź gdzie indziej. Zwróć uwagę na RRSO, czyli rzeczywistą roczną stopę oprocentowania, a nie stopę procentową, ponieważ pokaże Ci ona całkowity koszt pożyczki.
Pamiętaj, że w Twisto możesz rozłożyć niektóre zakupy na trzy raty i nie zapłacić ani grosza więcej - płacenie w trzech ratach za darmo jest w porządku.
Pozwól zweryfikować swoją tożsamość
Jeśli niektóre firmy zapewniają, że nie musisz potwierdzać swojej tożsamości, nie daj się skusić perspektywą łatwych pieniędzy. Taka pożyczka jest bardzo ryzykowna. Pożyczkodawcy mają prawny obowiązek sprawdzenia wnioskodawcy. A jeśli twierdzą, że nie chcą tego robić, to coś jest nie tak.
W Twisto z pożyczek ratalnych mogą korzystać tylko zarejestrowani, czyli zweryfikowani klienci. Bez rejestracji, a także bez podwyżki, możliwe jest tylko rozłożenie zakupu na trzy raty, ale nawet tutaj klient jest weryfikowany i to na podstawie np. numeru telefonu.
Weryfikacja chroni obie strony. Daje pożyczkodawcy większą pewność, że odzyska swoje pieniądze, a pożyczkobiorca nie otrzyma pożyczki, która przekracza jego możliwości.
Co się stanie, jeśli nie zapłacisz?
Zaciągnięcie pożyczki to dokładnie ten moment, w którym nie powinieneś po prostu przekartkować warunki umowy i kliknąć „zgadzam się”. Przeczytaj je dokładnie, a zwłaszcza fragment, który zawiera kary za zwłokę. Wysokie kary za pierwszą nieuregulowaną płatność powinny być ostrzeżeniem.
Myśl z wyprzedzeniem
Rozłożenie dużych wydatków na mniejsze powinno pomóc w zarządzaniu napiętym budżetem domowym, ale zastanów się dokładnie, czy nie sprawi to, że będzie on jeszcze bardziej napięty w nadchodzących miesiącach. Wyobraź sobie, jak będziesz spłacać dług w kolejnym miesiącu, następnym i jeszcze następnym. Wybierz krótszy okres spłaty, aby wcześniej pozbyć się zadłużenia, zamiast zaciągać kilka pożyczek jednocześnie. Pożyczka może być bardzo pomocna, jeśli wiesz, jak i kiedy z niej skorzystać.