Co dla Polaków oznacza drogi prezent? Czy Czesi i ich rodziny stawiają finansowy limit na to, ile powinien kosztować prezent? Porównaliśmy odpowiedzi udzielone w dużym świątecznym badaniu Twisto przez naszych polskich i czeskich klientów i różnice są niezwykle interesujące.
Polscy klienci oczekują, że Święta Bożego Narodzenia będą w tym roku droższe niż w ubiegłym, podczas gdy Czesi chcą w tym roku wydać mniej pieniędzy na prezenty. 42% polskich klientów chce wydać więcej niż w zeszłym roku na Boże Narodzenie, podczas gdy tylko 14% osób w Czechach ma podobne plany.
Na kogo wydają Czesi i Polacy?
Oba narody są zgodne co do tego, gdzie najczęściej trafiają pieniądze na świąteczne prezenty. Najdroższe prezenty będą kupowane dla najmłodszych. W Czechach jest to dość oczywiste, 53% osób wyda największą kwotę na dzieci, w Polsce jest to tylko 38%. Duża część Polaków (35%) chce kupić najdroższy prezent dla swojego partnera.
A czym właściwie jest „drogi prezent”?
Oczywiście dla każdego coś innego. Opinie na ten temat różnią się nie tylko między grupami dochodowymi i wiekowymi, ale także między mężczyznami i kobietami, a także między narodami. Większość naszych czeskich sąsiadów (32%) uważa, że „drogi prezent” to coś powyżej 2000 koron czeskich, czyli około 80 euro. Dla większości Polaków (37%) drogie prezenty zaczynają się od 300 złotych, czyli około 70 euro. Dla 9% Czechów drogim prezentem jest jednak wszystko powyżej 400 euro, a 5% polskich kupujących umieściłoby etykietę „drogi” na prezencie z ceną do 460 euro.
Nie chcemy się ograniczać, mówią oba narody!
Dobrym sposobem na zachowanie równowagi budżetowej podczas Świąt Bożego Narodzenia może być ustalenie limitu liczby prezentów lub limitu, ile maksymalnie powinien kosztować prezent. Jednak według badań przeprowadzonych przez Twisto, wydaje się, że żaden z narodów nie chce ograniczać się w ten sposób podczas świąt. W Polsce 53% osób nie ustala żadnego limitu, podczas gdy w Czechach jest to nieco więcej - 66%. Jeśli już myślą o limicie finansowym, to uzgadniają go z rodziną. Zazwyczaj nie rozmawiają o takim limicie ze znajomymi.
Kogo ucieszy koperta z pieniędzmi?
Czy zgadniesz, który z tych dwóch narodów byłby szczęśliwszy, znajdując pod choinką kopertę z pieniędzmi? Zdecydowanie Polacy. W naszym badaniu 81% respondentów wybrało tę formę prezentu, podczas gdy tylko 7% wybrało całkowicie negatywną odpowiedź. Ale nawet w Czechach koperta nie jest złym pomysłem. Praktyczny prezent byłby mile widziany przez 68% Czechów, a tylko 9% zepsułby Boże Narodzenie. No tak, ale kto wie, czy osoba, której dajesz kopertę, nie jest jedną z tych 9%? Lepiej zapytać wcześniej. Subtelnie naprowadzić dyskusję na nasze badania. Wszystkiego najlepszego i bez pośpiechu. Ciesz się świętami powoli w tym roku, jakkolwiek je spędzasz.