Obecny tryb życia sprawia, że smartfon towarzyszy nam praktycznie wszędzie i stał się naszym centrum dowodzenia. Dlatego warto to wykorzystać i zainstalować na nim aplikacje, które pomogą nam zarządzać budżetem domowym, a nawet oszczędzać. Zobacz 5 aplikacji, które warto mieć w swoim telefonie.

Listonic - czyli sprytne zakupy z listą

Lista zakupów to podstawa, jeśli chcesz mieć finanse pod kontrolą. Dlatego zaplanuj posiłki, jakie zamierzasz przygotować w danym tygodniu i sprawdź, jakich produktów brakuje. Potrzebne rzeczy spisz, używając aplikacji Listonic, która pozwoli Ci zaoszczędzić czas i pieniądze. Aplikacja sugeruje najczęściej wybierane przez Ciebie produkty, patrząc na Twoją historię zakupów, co znacznie ułatwia tworzenie listy. Dodatkowo produkty mogą być automatycznie sortowane zgodnie z kategoriami artykułów, aby ułatwić i przyspieszyć Twoje zakupy w sklepie. Oprócz tego możesz dodawać ceny do pozycji na swojej liście, a Listonic automatycznie obliczy, ile finalnie zapłacisz. Świetną opcją jest możliwość dzielenia się listami z innymi domownikami. Każdy z nich może nanosić swoje zmiany, dzięki czemu już nigdy nie zapomnisz kupić tego, o co prosili.

Wallet - małe centrum dowodzenia

To jedna z najpopularniejszych aplikacji do zarządzania budżetem domowym, która jest jak małe centrum dowodzenia. Wallet umożliwia zsynchronizowanie z kontami w ok. 4 tys. banków na świecie. W ten sposób każda dokonana transakcja jest odnotowywana i przydzielana do odpowiedniej kategorii. Tym samym wiesz, na co wydajesz najwięcej. Jeśli zaczynasz dopiero swoją przygodę z planowaniem i zarządzaniem budżetem, ta aplikacja z pewnością ułatwi Ci zadanie. Jest bardzo intuicyjna w obsłudze, przypomina o płatnościach, pomaga zaplanować budżet i udostępnia czytelne wykresy, które znacznie ułatwią Ci kontrolę przychodów i wydatków, w tym długów. W tej aplikacji możesz również tworzyć listy zakupów.

Twisto - do płatności, zarządzania budżetem i oszczędności

Aplikacja Twisto łączy w sobie kilka funkcji przydatnych w zarządzaniu finansami. Jeśli za większość zakupów płacisz z Twisto, funkcja kategoryzacji wydatków pokaże Ci, na co wydajesz najwięcej - czy są to zakupy spożywcze, transport czy może zdrowie i uroda. Dzięki temu łatwiej będzie Ci zarządzać swoim budżetem i szukać oszczędności. A propos oszczędności, aplikacja Twisto ma jeszcze jedną przydatną zakładkę - Zakupy. W niej znajdziesz oferty dotyczące cashbacku, a także rabaty i promocje. Kupujesz i jednocześnie oszczędzasz część środków, bo część wydanej kwoty zostanie Ci zwrócona w ramach cashbacku. Twisto to też mój sposób na nieprzewidziane wydatki, albo skorzystanie z okazji cenowych. Dzięki Twisto nie muszę naruszać swoich oszczędności, np. aby okazyjnie kupić kurtkę zimową na wyprzedaży - mogę ją kupić teraz z Twisto, a zapłacić do 45 dni później, jak już będę miała wystarczające środki. Moje oszczędności leżą spokojnie na koncie, a ja jestem zaopatrzona w zimowe ubrania dla dziecka na przyszły sezon kupione po atrakcyjnej cenie.

Too Good To Go - oszczędność dla portfela i planety

Kto z nas nie lubi chodzić do restauracji czy kawiarni… Takie wyjścia są niestety kosztowne, dlatego często z nich rezygnujemy. Jednak jest aplikacja, która umożliwia skosztowanie rożnych dań za ułamek ich ceny. To Too Good To Go. Jest to aplikacja, która wbrew pozorom służy do oszczędzania, mimo że korzystamy z żywności, która jest choćby w restauracjach czy kawiarniach. Pozwala nie tylko oszczędzać pieniądze, bo otrzymujesz pełnowartościowe jedzenie za ułamek jego wartości, ale także zrobić coś dobrego dla planety - ratujesz jedzenie przed wyrzuceniem. Wystarczy zalogować się do aplikacji, wybrać interesujący Cię lokal i odebrać paczkę-niespodziankę. Sama korzystałam kilka razy z tego rozwiązania i jeszcze nigdy się nie zawiodłam. Zawsze otrzymywałam świeże i smaczne jedzenie, za które normalnie musiałabym zapłacić kilkadziesiąt złotych, a korzystając z Too Good To Go płaciłam za nie symboliczną kwotę. Super aplikacja nie tylko dla naszego portfela, ale też planety.

Qpony - promocje zawsze pod ręką

Jeżeli chcesz oszczędzać i mądrze zarządzać budżetem, to powinieneś szukać oszczędności, nawet podczas robienia zakupów. I tu z pomocą przychodzi aplikacja Qpony. Dzięki niej w jednym miejscu znajdziesz gazetki reklamowe interesujących Cię sieci sklepów, oprócz tego wszelkie zniżki i kody rabatowe, a także akcje promocyjne. Łatwo wyszukasz interesujący Cię sklep lub restaurację i sprawdzisz, czy aktualnie są do nich jakieś rabaty. Oszczędzasz nie tylko czas na szukanie rabatów, ale przede wszystkim pieniądze.

Środek do celu

Aplikacji do zarządzania budżetem i oszczędności jest naprawdę wiele i nie sposób wymienić wszystkich. Jeśli szukasz oszczędności i chcesz mieć porządek w portfelu zerknij jeszcze m.in. na aplikacje:

  • Ceneo - dzięki której porównasz ceny danego produktu w różnych sklepach  i wybierzesz najkorzystniejszą ofertę;
  • Stocard - dzięki tej aplikacji w jednym miejscu zgromadzisz wszelkie karty lojalnościowe, dzięki czemu zawsze będziesz miał je przy sobie i będziesz mógł korzystać z bonusów na bieżąco;
  • Pan Paragon - ta aplikacja pomoże Ci poradzić sobie z górą paragonów, które zaśmiecają Twój portfel, ale pomoże również w przechowywania kart lojalnościowych czy tworzeniu list zakupowych.

I pamiętaj - aplikacje są tylko środkiem do celu, same z siebie nie zaplanują za Ciebie budżetu i nie zaoszczędzą pieniędzy. Jednak budżetowanie, śledzenie wydatków i szukanie oszczędności, to już ważny krok do zrównoważonego budżetu domowego i najlepszy sposób na zminimalizowanie stresu związanego z finansami.