Wielkanoc to święto wiosny, ale także najważniejsze święto chrześcijańskie. A to zazwyczaj wymaga wielu przygotowań. Trzy dni wolnego oznaczają większą presję na nasz budżet. Ale jeśli wiesz, jak się do nich przygotować, te wiosenne uroczystości nie będą kosztować Cię dużo więcej.

Proste sprzątanie

Wiosenne porządki, wielkanocne sprzątanie. Myślisz, że to strata czasu? Nie do końca. Nasi przodkowie robili porządki przed nową porą roku i można to uznać za rytuał oczyszczający. W dzisiejszych czasach wiele osób do niego wraca. Tak więc, jeśli chcesz, nawet podczas sprzątania, zaoszczędzić pieniądze i zadbać o środowisko, używaj prostych środków czyszczących. Niektórym wystarcza soda oczyszczona, cytryna i ocet. Instrukcje, jak to zrobić, można znaleźć tutaj.

Dekoracje znalezione w naturze

Wielkanoc to między innymi tak zwane bazie, czyli kwitnąca wierzba, a także żonkile i sasanki. Z pewnością jednak nie musisz zaopatrywać się w roślinne dekoracje w kwiaciarni. Idź na spacer, poszukaj i zbierz to, co Ci się podoba.

Staropolskie metody malowania pisanek

Jajka można malować w ten sam sposób. Łupiny cebuli to klasyk, ale kora dębu, mocna kawa lub czarna herbata również zapewnią brązowy kolor. Zielony kolor jajek można uzyskać za pomocą pokrzywy, a żółty - dodając kurkumę do wody, w której gotowane są jajka. Kąpiel w czerwonej kapuście nadaje niebieski odcień. Skorzystajcie z różnych liści do dekoracji. Wystarczy włożyć jajko do starej pończochy, przymocować liść mniszka lekarskiego, zacisnąć i włożyć do kąpieli barwiącej. Liść odciśnie się na jajku. Instrukcje dotyczące naturalnego farbowania można znaleźć tutaj.

Wielkanocna atmosfera

W czasie długiego weekendu warto wybrać się na wielkanocne atrakcje, których oferta jest bogata i można wybierać spośród wielu bezpłatnych propozycji. Na przykład na rynku głównym w Krakowie odbędzie się Jarmark Wielkanocny, gdzie można zobaczyć regionalne tradycje i obrzędy wielkanocne, na warszawskich Bielanach odbędzie się Poniedziałek Mazurkowy, gdzie zabrzmią mazurki, oberki, polki, a w podlaskim Ciechanowcu można poznać sztukę zdobienia jajek z całego świata w Muzeum Pisanki oraz zakupić rękodzieło na Jarmarku Wielkanocnym. Za to po świętach warto wybrać się na koncerty chopinowskie Wielkanoc z Chopinem.

Osłodź swoje życie samodzielnie

Najlepszym sposobem na zaoszczędzenie pieniędzy na jedzeniu jest oczywiście post. Chrześcijanie oddają się oczyszczającemu postowi w Wielki Piątek, a potem przychodzi święto. Nie musisz jednak kupować tradycyjnych potraw wielkanocnych, możesz zacząć przygotowywać je samodzielnie. Można zrobić własnego baranka, babkę wielkanocną, mazurek z wiosennym motywem. Jeśli jesteś smakoszem, nie obejdziesz się bez tradycyjnego żurku wielkanocnego. A po składniki do niego można wybrać się na wieś - kiełbasę i jajka kupisz od lokalnego rolnika.

Pogodnych Świąt Wielkanocnych!