Za każdym razem, gdy jesteś na zakupach, dziwisz się, że mimo iż w koszyku masz tylko kilka produktów, to przy kasie płacisz wysoki rachunek? W ostatnim czasie ceny artykułów spożywczych mocno wzrosły. Jednak są sposoby na to, aby nieco ograniczyć wydatki i oszczędzić na zakupach. Sprawdź!

Przekonaj się do mrożonek

Warzywa i owoce są niezbędne w naszej diecie, jednak ich ceny w sezonie jesienno-zimowym i wczesną wiosną mogą przyprawiać o ból głowy. Rozwiązaniem jest kupowanie mrożonek. Wiele osób unika takich produktów, błędnie myśląc, że nie mają one żadnych wartości odżywczych. Podczas gdy tak naprawdę są one w nie bogatsze niż świeże warzywa i owoce dostępne jesienią i zimą. Produkty, które znajdziemy w sklepach poza sezonem, są zazwyczaj hodowane w szklarniach lub sprowadzane z zagranicy. A jak łatwo się domyślić w związku z tym, że są przywożone z daleka, muszą być jakoś zakonserwowane, aby zachować świeżość.

Natomiast warzywa i owoce do mrożenia pozyskiwane są w sezonie - a więc wtedy, kiedy jest ich najwięcej i są najtańsze. Dlatego cena mrożonek jest zazwyczaj bardziej korzystna niż ich świeżych odpowiedników sprowadzanych z zagranicy. Warto wybierać mrożonki np. brokułów, kalafiora czy malin, truskawek - podziękuje Ci za to nie tylko Twój portfel, lecz też kubki smakowe.

Sprawdzaj wielopaki i opakowania XXL

Ta zasada obowiązuje tylko wtedy, gdy faktycznie często używasz jakiegoś produktu i wiesz, że w niedługim czasie i tak będzie trzeba dokupić kolejne opakowanie. Promocje 3 za 2, albo drugi produkt za połowę ceny są korzystne tylko, jeśli na pewno wykorzystasz każde z tych opakowań.

Wielopaki i produkty XXL w założeniu powinny być tańsze i tak zazwyczaj jest. Jednak jak mówi przysłowie: Strzeżonego Pan Bóg strzeże, warto być czujnym, ponieważ czasami mogą być tylko sprytnym zabiegiem marketingowym. Dlatego zawsze należy sprawdzić i przeliczyć, czy wielopaki opłacają się bardziej niż zakup pojedynczych produktów.

Wybieraj marki własne

Większe sieci sklepów słyną z tego, że mają marki własne. Są to produkty wytworzone specjalnie dla nich. Marki własne danego sklepu to dobry zamiennik dla wielu znanych i jednocześnie droższych produktów. Dlatego nie pomijaj tzw. marek no name. Wiele z nich jest produkowanych przez znane firmy, a ich jakość jest praktycznie taka sama. Mają jedynie inną etykietę. Dlatego warto być mądrym i nie przepłacać, bo marki własne często mają naprawdę dobry smak i wysoką jakość.

Patrz na cenę za kilogram/litr

To bardzo ważna zasada, której stosowanie na zakupach powinno być podstawą. Zawsze sprawdzaj, ile wynosi cena za kilogram lub litr danego produktu - informacje na ten temat znajdziesz na etykiecie produktu, zazwyczaj są one zaznaczone małą czcionką. Przykładowo: serek kanapkowy, który teoretycznie ma wyższą cenę niż inny produkt tego typu, może okazać się tańszy, bo jest go więcej - choć na pierwszy rzut oka opakowania obu produktów wydają się podobne. Sprawdzanie gramatury i ceny produktów powinno być dla nas tak samo ważne, jak weryfikowanie daty ważności.

Unikaj kupowania gotowych potraw

Chcesz oszczędzać pieniądze na zakupach? Zrezygnuj z kupowania gotowych potraw. Są one po prostu droższe i niejednokrotnie niezbyt dobre w smaku. Lepiej poświęcić chwilę i samemu przygotować posiłek.

Zasada ta dotyczy także wszelkich produktów typu starty ser czy ser w plastrach, albo mięsa pokrojonego w kostkę/paski lub poporcjowanego. Takie produkty są droższe niż gdybyś kupił je w jednym kawałku.

Sprawdzaj promocje

Każdy z nas lubi oszczędzać, dlatego na hasło “promocja”, “wyprzedaż” wielu z nas rzuca się w wir zakupów. Jednak warto wiedzieć, że część promocji organizowana jest tylko dlatego, aby pozbyć się jakiejś partii produktów, np. których termin ważności już się kończy, albo nawet które są nieświeże. Dlatego przed korzystaniem z jakiejkolwiek akcji promocyjnej, dokładnie sprawdź dany produkt. Weryfikuj też cenę. Może się okazać, że to, co w jednym sklepie nazywa się promocją, w drugim jest normalną ceną.

Załóż kartę lojalnościową

Chcesz oszczędzać na zakupach spożywczych? Koniecznie załóż kartę lojalnościową w sklepie, w którym najczęściej robisz zakupy. W ten sposób będziesz mógł korzystać ze specjalnych zniżek, kuponów rabatowych, albo zbierać punkty, które wymienisz na dany artykuł.

Pamiętaj też o Twisto, które będzie odpowiedni wsparciem finansowym podczas zakupów. Mając plan Space możesz robić zakupy w sklepach online i stacjonarnych, a dodatkowo - jeśli potrzebujesz więcej czasu na płatność - przesunąć część rachunku na później. Natomiast jeśli lubisz robić zakupy spożywcze online, to Twisto znajdziesz m.in. w: Bee.pl  czy Polo Market.