1. Jaka jest Twoja osobista motywacja? Dlaczego zdecydowałaś się edukować ludzi w zakresie finansów i oszczędzania?

Zauważyłam bardzo duże zainteresowanie tematem pieniędzy wśród moich znajomych, którzy pod koniec 2021 roku, czyli w momencie, gdy sytuacja ekonomiczno-gospodarcza naszego kraju, ale i nie tylko zaczęła się pogarszać, przypomnieli sobie, że w sumie to zawsze dobrze zarządzałam swoimi pieniędzmi i prosili o drobne rady lub po prostu omawialiśmy co się aktualnie dzieje. Z rozmów tych wywnioskowałam, że wiele osób nie ma nawet podstawowych umiejętności zarządzania swoimi pieniędzmi i za namową jednej z koleżanek postanowiłam założyć profil na Instagramie, aby dzielić się swoją dotychczasową wiedzą i doświadczeniem w tym temacie, aby zmienić podejście naszego społeczeństwa do zarządzania swoimi pieniędzmi.

Poza tym ja zawsze lubiłam rozmawiać o pieniądzach - jako dziecko miałam aż 7 osiedlowych biznesów, jako nastolatka wydawałam wszystko co miałam, a w wieku 20 lat przeszłam przemianę związaną z rozpoczęciem samodzielnego dorosłego życia i brakowało mi osób, z którymi na tematy finansowe mogę porozmawiać. Obecnie mam 27 lat i jeszcze do niedawna w moim otoczeniu czułam się dziwnie dbając o swoją kasę i spotykałam się czasem z nieprzychylnymi uwagami dotyczącymi tego co robię. Czy żałuję, że w tak wczesnym wieku zaczęłam odpowiedzialnie zarządzać swoimi pieniędzmi? Nie, ponieważ teraz jestem w miejscu, w którym moi rówieśnicy będą pewnie grubo po 30stce lub wcale.

Poza tym moją misją jest to, aby nasze społeczeństwo przestało traktować rozmawianie o pieniądzach jako temat tabu, a także aby jak największa ilość kobiet była niezależna finansowo od swoich partnerów.

2. Jak oceniasz obecną sytuację gospodarczą w Polsce? Czy uważasz, że polskie społeczeństwo jest na tyle wyedukowane, aby sobie z nią radzić?

Sytuacja w naszym kraju nie jest obecnie najlepsza i większość ludzi odczuwa negatywne skutki tego co się dzieje. Rozwój mojego profilu (100 000 osób w niecałe 15 miesięcy funkcjonowania) udowadnia, że jest ogromne zapotrzebowanie na treści dotyczące tego, w jaki sposób możemy znaleźć dodatkowe oszczędności, zwiększyć swoje dochody, czy bezpiecznie ulokować swoje oszczędności na jakiś krótkoterminowy cel.

Uważam, że nasze społeczeństwo nie posiada zbyt dużej wiedzy na temat finansów osobistych z uwagi na brak takiej edukacji w szkołach, czy domach, ale nieskromnie powiem, że liczę, że również dzięki temu co robię, będzie się to zmieniać i coraz więcej osób będzie zwiększało swoją wiedzę i odnosiło finansowe sukcesy, które dla każdego mogą oznaczać coś innego, ale każdy z nich jest dla mnie powodem do świętowania i bycia sobie wdzięcznym za podjęte decyzje.

3. Na Instagramie obserwuje Cię prawie 100 tysięcy użytkowników, kim są te osoby?

Są to głównie kobiety w wieku 25-44 lata, które planują zadbać o swoje pieniądze, dopiero co zaczęły to robić lub robią to już jakiś czas, ale wciąż szukają inspiracji i motywacji do dalszego działania.

4. Jakimi treściami dzielisz się w mediach społecznościowych? Czego można się od Ciebie nauczyć?

W mediach społecznościowych dzielę się swoją wiedzą i doświadczeniem w temacie pieniędzy - głównie oszczędzania, natomiast rozmawiamy również o zarabianiu i inwestowaniu pieniędzy, bo te tematy również są mi bliskie, rozwijam się w nich i widzę, że jest na nie duże zapotrzebowanie. Staram się tworzyć miejsce, w którym rozmowy o pieniądzach nie są tematem tabu i w którym moje obserwatorki poczują, że finanse nie są zdominowane przez mężczyzn i znajdą odwagę do tego, aby samodzielnie się nimi zająć i odnosić sukcesy.

5. Masz jakieś "złote rady", które Twoim zdaniem każdy powinien wprowadzić w życie?

Według mnie nie ma czegoś takiego jak “złote rady”, które sprawdzą się każdemu. Różnimy się od siebie, mimo że często wydajemy się tacy podobni, więc nie ma jednego, czy kilku idealnych sposobów na to, aby każdy zwiększył swoje oszczędności. Natomiast jeśli miałabym podzielić się kilkoma pomysłami, które sprawdziły się u mnie i sprawdzają się u większości, ale podkreślam - nie wszystkich moich obserwatorek to byłoby to na pewno planowanie posiłków i zakupów, włączenie autooszczędzania w banku, prowadzenie budżetu domowego oraz płacenie sobie w pierwszej kolejności, czyli odkładanie określonej kwoty od razu po wypłacie.

6. Jakie Twoim zdaniem są największe błędy w kontekście oszczędzania?

Jest ich dużo!

Pierwszym z nich będzie na pewno myślenie, że pieniądze będą odkładać się same, jeśli poświęcimy trochę czasu, ale jednorazowo. Niestety ale edukacja, konsekwencja i regularność to coś, z czym warto się zaprzyjaźnić, aby pieniądze rzeczywiście odkładały się prawie same.

Z pewnością chcemy też zbyt dużo w zbyt krótkim terminie, a najczęściej nie jest to możliwe, bo aby odnieść sukces obojętnie w jakiej dziedzinie, trzeba poświęcić trochę czasu, czy energii. Niestety wiele z nas myśli krótkoterminowo, a według mnie właśnie długoterminowe myślenie i planowanie ma największy sens. Metoda małych kroków ma tutaj idealne odzwierciedlenie.

Kolejnym błędem jest również to, że bardzo szybko się poddajemy. Uważam, że droga do jakiegokolwiek sukcesu nie jest usłana różami i niezależnie co robimy, popełnimy błędy, pogubimy się, czy ktoś nam będzie rzucał kłody pod nogi. Ważne jest, aby zrozumieć, że te wszystkie negatywne sytuacje są nam tak naprawdę potrzebne, bo dzięki nim jesteśmy w stanie naprawdę wiele się nauczyć, aby w przyszłości uniknąć podobnych sytuacji.

Dużym błędem jest według mnie to, że oszczędności trzymamy na zwykłym, nieoprocentowanym koncie i mieszamy je z pieniędzmi na bieżące wydatki. W ten sposób bardzo łatwo się pogubić, dlatego jeśli coś uda nam się zaoszczędzić, powinniśmy przelać te pieniądze w inne miejsce, i to najlepiej takie, które da nam jakiś zysk, lub ochroni nasze pieniądze chociaż częściowo przed inflacją.

I na koniec moje ulubione wymówki, które kontrolują nasze życie. Uważam, że wielu z nas chciałoby zacząć panować nad swoimi pieniędzmi, ale zawsze znajduje argumenty, dlaczego nie mogą tego robić. Co to oznacza? Że tak naprawdę dbanie o swoje finanse nie jest priorytetem danej osoby i dopóki nie ustali ona, że jest to jeden z najważniejszych elementów w życiu, wymówki będą się pojawiać.