Kiepskiej jakości pożywienie lub głodówka to nie najlepsze sposoby na obniżenie kosztów jedzenia. Potrzebujemy i lubimy dobrej jakości jedzenie i tak powinno pozostać, gdy zdecydujemy się na oszczędzanie. Możemy oszczędzać na jedzeniu w mądry sposób. Wystarczy, że zaplanujemy i nieco zmienimy naszą dietę.

Zaplanuj posiłki

Plan diety pomaga na dwa sposoby. Kiedy masz jasny obraz tego, co będziesz gotować i jeść, nie kupujesz niepotrzebnych rzeczy, a dodatkowo nie wyrzucasz jedzenia. Rozpisz plan posiłków na 3-5 dni - większe zakupy spożywcze, mimo że są wygodne, w konsekwencji mogą przyczynić się do marnotrawstwa jedzenia. Korzystaj też z wcześniejszych jadłospisów, dzięki temu nie będziesz co chwilę się zastanawiać, co masz dziś ugotować.

Zmień to, co jesz

Jeżeli chodzi o zakupy spożywcze to najdroższą pozycją na liście jest zazwyczaj mięso. Staraj się je ograniczyć. Nie musisz jeść go codziennie, podziękuję Ci za to nie tylko portfel, ale także Twoje ciało i planeta. Mięso zastąp potrawami na bazie warzyw i kasz, w ten sposób stworzysz sycący i zdrowy posiłek.

Przygotuj swój lunch w domu

To prosta matematyka. Rzadko gdzie kupisz lunch za mniej niż 30 zł. Jednocześnie za podobną lub nawet niższą kwotę kupisz produkty, które wystarczą Ci na przygotowanie kilku porcji posiłków.

Wystarczy, że ugotujesz nieco większy obiad dzień wcześniej i część zapakujesz do pudełka, aby mieć na następny dzień. Nie musisz tego robić codziennie - bo wiadomo, że wyjścia na lunch z kolegami z pracy są bardzo ważne, ale warto je nieco ograniczyć, aby podreperować swój budżet.

Korzystaj z inspiracji

W internecie znajdziesz wiele przepisów na proste i pożywne dania. Nie masz pomysłu na obiad? Wystarczy, że wpiszesz w wyszukiwarke podstawowe składniki, które masz w lodówce i znajdziesz przykładowe propozycje. Warto też obserwować kanały na YouTube lub blogi o jedzeniu, np. Healthy Omnomnom, gdzie znajdziesz mnóstwo inspiracji na zdrowie i smaczne jedzenie.

Jedz tanio dzięki aplikacji

Too Good To Go to jedna z lepszych aplikacji, która pozwala jeść tanio bez konieczności gotowania. Możesz upolować tu dania z restauracji, piekarni, cukierni czy kawiarni, a także produkty spożywcze z krótkim terminem ważności. Dzięki aplikacji otrzymasz je za ułamek oryginalnej ceny.

Podziel się swoim jedzeniem z innymi

To inicjatywa, która pojawia się w coraz większej liczbie polskich miast. Idea jest taka, aby dzielić się jedzeniem, którego mamy nadmiar. Ktoś podarował Ci za dużo pomidorów i nie wiesz, co z nimi zrobić? A może zostało Ci dużo jedzenia z imprezy, które może się zmarnować? Możesz je zanieść do punktu Jadłodzielni lub napisać na facebookowej grupie foodsharingowej w Twojej okolicy. W ten sposób możesz komuś pomóc i nie zmarnujesz jedzenia. Możesz też sam skorzystać z darmowego posiłku zostawionego przez innych.

Wsparcie w oszczędzaniu

Pomyśl o oszczędzaniu na jedzeniu jako o okazji do wprowadzenia zmian w swoim życiu. Nowe przepisy, zdrosze jedzenie, a może nawet nowi przyjaciele dzięki dzieleniu się posiłkami. Oprócz zaoszczędzenia dużej ilości pieniędzy, możesz też poprawić swoje zdrowie i zyskać lepsze samopoczucie.

A jeśli potrzebujesz wsparcia finansowego na zakupach, to pamiętaj o Twisto. W planie Space możesz robić zakupy w sklepach online i stacjonarnych i dzielić większe płatności na raty - tak jak Ci wygodnie. Możesz też przesunąć część rachunku na później. Z aplikacją Twisto żadne wydatki nie będą Ci straszne.