Dużo mówi się o kryzysie i część z nas już zaczęła go boleśnie odczuwać. Czujesz, że w związku z obecną sytuacją ciężko Ci spiąć budżet, a może pojawiły się już u Ciebie problemy ze spłatą zobowiązań? Jeśli tak, pamiętaj, że zawsze jest sposób na wyjście z kłopotów finansowych. Sprawdź, jak radzić sobie z budżetem w czasie kryzysu.

Informuj o problemach i szukaj rozwiązań

Różnie w życiu bywa. Można nagle stracić pracę i tym samym zdolność do spłaty zaciągniętego kredytu, zachorować, lub po prostu może nadejść trudny czas w gospodarce. Niezależnie od przyczyny Twoich problemów finansowych, jeśli nie możesz dokonać spłaty zobowiązania, poinformuj o tym instytucję finansową w odpowiednim czasie.

Pamiętaj, nikt nie chce, abyś był mu winien pieniądze, dlatego każda instytucja, firma czy inny wierzyciel będzie starał się Ci pomóc. A po drugie: bądź proaktywny, im wcześniej zaczniesz rozwiązywać swoje problemy, tym będzie Ci łatwiej. Firma, wobec której zalegasz z płatnością, może rzucić Ci koło ratunkowe, np. odraczając lub zmniejszając spłatę. Tak robimy w Twisto. Wiemy, że nasi klienci mogą znaleźć się w trudnej sytuacji i wtedy nie są w stanie zapłacić wszystkich rachunków na czas. W tym przypadku współpracujemy z klientem, aby znaleźć rozwiązanie, które mu pomoże i sprawi, że dług będzie rósł wolniej. Jednak jest to możliwe jedynie we współpracy z klientem. Dlatego tak ważna jest rozmowa, odpowiadanie na maile. Nawet, jeśli klientowi wydaje się, że to sytuacja bez wyjścia, to zawsze warto o niej porozmawiać. Wszystko można rozwiązać, ale podstawą jest kontakt.

Jeśli jesteś klientem Twisto, możesz również sam sobie pomóc w przypadku większych wydatków. Gdy otrzymasz rachunek za miniony miesiąc, nie musisz go płacić od razu, masz na to 15 dni. Jeśli jednak w tym momencie wiesz, że potrzebujesz więcej czasu, to po prostu zapłać część (przynajmniej 10% rachunku), a resztę odłóż na kolejny miesiąc. Tutaj możesz zobaczyć, jak to zrobić i jaka jest opłata za odroczenie.

Korzystaj z pomocy państwa

Jeśli masz możliwość, korzystaj z pomocy, jaką oferuje państwo. W sytuacji wysokiej inflacji, rząd stara się pomagać obywatelom, wprowadzając różne programy mające nieco ochronić ich przed rosnącymi kosztami życia. Kredytobiorcy mogą np. skorzystać z wakacji kredytowych. Są również programy umożliwiające obniżenie rachunków za ogrzewanie, jak dodatek osłonowy. Mogą z niego skorzystać gospodarstwa domowe, których dochód nie przekracza 2 100 zł w gospodarstwie jednoosobowym lub 1 500 zł na osobę w gospodarstwie wieloosobowym.

Wystarczy poszukać i sprawdzić, czy przysługuje nam jakaś pomoc. Zawsze warto również udać się np. do ośrodków pomocy społecznej w naszym miejscu zamieszkania, gdzie można uzyskać poradę, ale też realną pomoc.

Postaraj się obniżyć rachunki za media

Rosnące ceny energii spowodowały wyższe rachunki, które nadszarpnęły i tak już obciążone budżety wielu rodzin. Jeśli Ty również zmagasz się z podwyżkami, masz kilka możliwości, aby nieco obniżyć rachunki. Przykładowo w przypadku rachunków za prąd, możesz zastanowić się nad zmianą dostawcy lub taryfy np. na weekendową i nocną. Wprowadź też dobre praktyki - wyłączaj sprzęty, których nie używasz, stosuj żarówki energooszczędne itp. Jeśli chcesz zaoszczędzić na ogrzewaniu, postaraj się nie zakrywać źródeł ciepła. Odsuń krzesła i kanapę od grzejnika, nie zasłaniaj go zasłonami.

Zajmij się swoim budżetem

Dobra organizacja budżetu - w tym tak naprawdę tkwi klucz sukcesu. Chcesz osiągnąć spokój finansowy, przeglądaj wydatki i pilnuj ich. To dość żmudna praca, ale taka, która przynosi efekty. Sprawdź, ile wydajesz i na co. Postaraj się ograniczyć spontaniczne zakupy i wydatki na rzeczy, które nie są niezbędne.  

Zwiększ swoje źródło dochodu

Jeśli zobaczysz, że Twoje miesięczne wydatki są równe przychodom lub je przewyższają, koniecznie spróbuj je obciąć, albo postaraj się o dodatkowy źródło dochodów. Możesz poprosić pracodawcę o podwyżkę. Jednak nie używaj inflacji jako argumentu za podwyżką. W końcu nie tylko Ty ponosisz coraz większe koszty, ale także firmy. Przygotuj raczej listę Twoich osiągnięć. Pokaż, co wnosisz do firmy i jak Twoja praca przekłada się na jej rozwój.

Jeśli potrzebujesz zwiększyć swoje dochody, spróbuj znaleźć dodatkowe zajęcie. Wyprowadzanie psów, inwentaryzacje w sklepie, pomoc w sprzątaniu, opieka nad dziećmi, sprzedaż wypieków czy wypełnianie ankiet itp. Jest wiele możliwości dodatkowego zarobku, także online. Warto poszukać ofert, które nam pasują i nieco podreperować swój budżet.