Oszczędzanie wody to nie tylko kwestia ekologii, ale też naszych finansów. Chcesz zmienić styl życia na bardziej przyjazny środowisku, a dodatkowo zaoszczędzić pieniądze? Wystarczy, że wprowadzisz kilka zmian, a odczujesz różnicę w domowym budżecie. Sprawdź 6 sposobów na to, jak oszczędzać wodę i obniżyć rachunki.

Według raportu Głównego Urzędu Statystycznego z 2021 r. pt. „Polska na drodze zrównoważonego rozwoju” jesteśmy na 24 miejscu w Unii Europejskiej pod względem odnawialnych zasobów słodkiej wody przypadających na jednego mieszkańca. Tuż przed nami znalazły się tylko: Czechy, Cypr czy Malta.

Jak wynika z raportu, niestety zasoby wodne w Polsce są niewielkie, a oprócz tego zmieniają się w zależności od pory roku i obszaru. Według ONZ granicą, poniżej której kraj uznaje się za zagrożony niedoborem wody, jest 1 700 m3 na mieszkańca. W przypadku Polski jest to niecałe 1 600 m3 odnawialnych zasobów wody słodkiej na mieszkańca, a w trakcie suszy wskaźnik ten obniża się do ok. 1 000 m3.

Jesteśmy więc na szarym końcu Europy w tym zakresie, a dodatkowo grozi nam  deficyt wody. Dlatego coraz częściej mówi się o tym, jak nie marnować wody. Coraz więcej osób zaczyna wprowadzać dobre praktyki w tym obszarze. Jednak oszczędność wody jest ważna nie tylko ze względów ekologicznych, ale też finansowych. Koszty z nią związane wzrastają każdego roku, co odbija się na naszych portfelach. Jednak są sposoby, by znacznie ograniczyć te wydatki. Wystarczy wprowadzić w życie kilka prostych rad.  

1. Wybieraj krótki prysznic, zamiast kąpieli

To zasada prosta i niezwykle skuteczna. Biorąc prysznic, zużywamy znacznie mniej wody - zwłaszcza, gdy pilnujemy tego, żeby nie korzystać z wody non stop, a tylko wtedy, gdy chcemy się opłukać.

Kąpiele w wannie są oczywiście przyjemne i relaksujące, jednak już kwota, którą przyjdzie nam zapłacić na koniec miesiąca, może skutecznie zepsuć nam humor. Zazwyczaj standardowa wanna ma długość ok. 160 cm, dlatego podczas kąpieli możesz zużyć nawet ok. 150-160 litrów wody. W przypadku kilkuminutowego prysznicu, jest to jedynie ok. 40-50 litrów. Różnica jest więc ogromna.

2. Wykorzystuj wodę ponownie

Wiesz, że możesz oszczędzać wodę, wykorzystując ją ponownie? Śmiało możesz dać “drugie życie” wodzie po gotowaniu jajek, ryżu lub warzyw. Podlej nią kwiaty w domu lub ogrodzie. Przykładowo woda po gotowaniu jajek wspomaga tempo wzrostu roślin prawie dziesięciokrotnie.

Jeśli płuczesz owoce i warzywa lub myjesz ręce, możesz również wykorzystać ponownie tę wodę. Zanim zaczniesz myć, podstaw garnek, do którego będzie zlatywać woda. Możesz ją później wykorzystać np. do mycia podłóg, albo spłukania toalety.

3. Zakręcaj wodę podczas mycia zębów/golenia

Choć ta zasada wydaje się oczywista, to nadal wiele osób jest przyzwyczajonych do tego, że myję zęby, przy odkręconym kranie. Jest to istne marnotrawstwo wody i naszych pieniędzy. Jeśli myjesz zęby dwa razy dziennie po ok. 2 minuty i do tego nie zakręcasz wody, to w przybliżeniu każdego dnia marnujesz blisko 16 litrów wody! Wystarczy to zmienić, nalewając wodę do przepłukania buzi do kubka.

To samo dotyczy golenia. Aby opłukać maszynkę, wystarczy, że wlejesz trochę wody do umywalki, lub odkręcisz kran tylko wtedy, gdy będziesz tego potrzebować. Nie ma sensu lać wody non stop.

4. Wstawiaj zmywarkę i pralkę tylko, gdy są pełne

Nie ma co dyskutować nad faktem, że zmywanie ręczne jest nie tylko czasochłonne, ale też nieekonomiczne. Myjąc ręcznie, zużywamy do 30% więcej wody, niż gdy korzystamy ze zmywarki. Dlatego warto rozważyć jej zakup - w tym celu możesz skorzystać z Twisto i rozłożyć płatność np. na wygodne raty.

Ważną zasadą jest włączanie zmywarki i pralki dopiero, gdy są pełne. W ten sposób nie tylko zaoszczędzisz czas, ale przede wszystkim zużyjesz mniej wody, prądu, a to pozytywnie przełoży się na zasobność Twojego portfela.

Ostatnią kwestią jest korzystanie z programów eko. Choć są one dłuższe niż programu automatyczne, to pozwalają na mniejszy pobór wody w trakcie jednego cyklu. Wbrew pozorom to właśnie długie programy zużywają mniej wody i prądu. W ich przypadku pobór prądu i wody może być niższy nawet o kilkanaście procent. Przykładowo mając nowszy model pralki i piorąc w trybie eko możesz zaoszczędzić nawet 9 litrów wody w porównaniu z szybkim, 30-minutowym programem prania.

5. Zbieraj deszczówkę

Jesteś szczęśliwym posiadaczem przydomowego ogródka? Możesz również zaoszczędzić na podlewaniu trawnika i roślin. Wystarczy, że zaczniesz zbierać deszczówkę. W tym celu możesz zainstalować specjalne pojemniki zbierające taką wodę z rynny, albo zwykłe wiadro. To nie tylko ekonomiczne, ale też ekologiczne rozwiązanie.

6. Używaj jednouchwytowych baterii i zamontuj na nich perlatory

To, jakie baterie mamy zainstalowane, ma również wpływ na to, ile wody zużywamy. Najlepiej wybierać baterie łazienkowe i kuchenne: jednouchwytowe, termostatyczne lub automatyczne. W ten sposób możesz zaoszczędzić nawet do 40% wody, ponieważ nie musisz regulować temperatury i strumienia wody za pomocą dwóch pokręteł.
Dodatkowo niezwykle przydatne jest zamontowanie tzw. perlatorów. Jest to nakładka, która napowietrza strumień wody. Tym samym wydaje się, że z kranu płynie więcej wody. To prosty trik, dzięki któremu zaoszczędzisz na wodzie.