Niedługo Święta Bożego Narodzenia, a Ty wciąż nie czujesz tej magicznej atmosfery? Są miejsca, gdzie nawet największy grinch, chodzi z uśmiechem od ucha do ucha  i zachwyca się pięknymi dekoracjami. To jarmarki świąteczne. Gdzie w Polsce są te najpiękniejsze? O tym poniżej.

Czy wiesz, że najwcześniejsze wzmianki o jarmarkach bożonarodzeniowych, które odbywały się w naszym kraju, pochodzą już z XVI wieku! Tak, już wtedy ludzie doceniali niezwykłą atmosferę tych miejsc i zapoczątkowali w Polsce tę piękną tradycję, którą kontynuujemy do dziś. Obecnie jarmarki bożonarodzeniowe oczywiście znacznie różnią się od tych sprzed kilkuset lat. Jest więcej elementów rozrywkowych, większy przepych i wyjątkowe dekoracje. Dlatego też każdego roku odwiedzają je setki tysięcy turystów. Gdzie zatem w Polsce znajdziemy najpiękniejsze jarmarki świąteczne? Oto nasza subiektywna lista TOP 5 najlepszych kiermaszów bożonarodzeniowych.

Krakowskie Targi Bożonarodzeniowe

Jarmark bożonarodzeniowy w Krakowie to najstarszy, ale też najbardziej rozpoznawalny jarmark  w naszym kraju. Odbywa się na Rynku Głównym. Jego niesamowity klimat doceniają nie tylko polscy, ale też zagraniczni turyści. W 2008 r. „Times” uznał go za jeden z najpiękniejszych jarmarków w Europie, a w 2016 r. doceniło go również CNN. Krakowski jarmark wyróżnia się tym, że zazwyczaj jest tam piękna zimowa sceneria, a na stoiskach można skosztować różnych przysmaków, jak pieczone kasztany, oscypki czy pierogi oraz kupić niepowtarzalne rękodzieła. Jednymi z największych atrakcji podczas jarmarku są Małopolski Korowód Kolędniczy, a także pokaz „Dziadów” przy pomniku ich autora.

Jarmark we Wrocławiu

Choć przyjęło się, że pierwszy jarmark w Polsce odbył się na krakowskim Rynku Głównym, to istnieją także źródła, które podają, że jednak było to we  Wrocławiu. Nie ma co się kłócić o palmę pierwszeństwa, bo jarmark we Wrocławiu i tak należy do tych najcudowniejszych. Atmosfera świąt jest tu obecna na każdym kroku, a odczują ją zwłaszcza dzieci. Tuż po przekroczeniu bramy od ul. Świdnickiej, wkraczamy bowiem do baśniowej krainy. Na najmłodszych czeka tu karuzela „Rudolf i przyjaciele”, wielki świąteczny wiatrak, a także zimowy labirynt. Dodatkowo do ich dyspozycji jest  Bajkowy Lasek, w którym dzieci mogą posłuchać najpiękniejszych baśni. Podczas jarmarku można też spotkać Krasnala Prezentusia, który spełnia świąteczne życzenia. Stolica Dolnego Śląska należy do najpiękniejszych miast w Polsce, nie dziwi więc, że tutejszy jarmark świąteczny należy do czołówki jarmarków bożonarodzeniowych w naszym kraju. Znajdziemy tu nie tylko moc atrakcji, ale też pyszne jedzenie i wyroby z całego świata.

Jarmark świąteczny w Gdańsku

Jarmark w Gdańsku to kolejne miejsce, które warto odwiedzić w okresie przedświątecznym. Jest tu pięknie i magicznie – na każdym kroku spotykamy bajkowe dekoracje, a wszechobecne światełka tworzą niezapomniany klimat. Największymi atrakcjami tego miejsca są Anielski Młyn, koło widokowe Ambersky, przystań pod jemiołą czy gadający Łoś Lucek. Z kolei na dzieci czeka Mikołajowy Zakątek, gdzie znajduje się m.in. wenecka karuzela, która powstała specjalnie na jarmark bożonarodzeniowy. Oprócz tego uwagę przyciąga Gadająca Skrzynka Katarzynka, sanie świętego mikołaja, a także gigantyczna kula śnieżna napędzana rowerami. Oczywiście jak to na jarmarku pełno jest stoisk ze smakołykami oraz ciekawymi propozycjami prezentów. Oprócz tego można udać się do Fabryki Prezentów Świętego Mikołaja, gdzie można kupić oficjalne upominki z jarmarku oraz pamiątki z Gdańska. Jarmark jak co roku odbywa się na Targu Węglowym pomiędzy bramami Złotą i Wyżynną.

Betlejem Poznańskie

Jeden z największych jarmarków świątecznych w Polsce to Betlejem Poznańskie - zdobył on nawet nominację do zestawienia najlepszych kiermaszy bożonarodzeniowych w całej Europie. Na turystów czeka tu masa atrakcji rozmieszczonych na Plac Wolności, jak i – w tym roku po raz pierwszy – na Rynku Łazarskim oraz w Parku Kasprowicza. Tym, co wyróżnia poznański jarmark, jest m.in. „Christmas Silent Disco”, gdzie każdy w słuchawkach może tańczyć przy świątecznych melodiach, a także Poznań Ice Festival, gdzie można podziwiać niesamowite lodowe rzeźby. Oprócz tego na gości czeka wspólne kolędowanie, różnego rodzaju pokazy i koncerty oraz  33-metrowe młyńskie koło z karuzelą.

Jarmark Bożonarodzeniowy w Warszawie

Miejscem, gdzie z pewnością można poczuć magię świąt, jest warszawski kiermasz świąteczny, który odbywa się w urokliwej części Starego Miasta – w okolicach Barbakanu. Znajdziemy tu stoiska z rękodziełem, jak i grzanym winem czy smakołykami. Wszędzie nastroju dodają świąteczne dekoracje i muzyka, a na chętnych czeka lodowisko przy Pomniku Syrenki, gdzie można poćwiczyć swoje umiejętności łyżwiarskie. Choć jarmark ten jest z pewnością  mniejszy i nie ma aż tylu atrakcji, jak ten w Gdańsku czy Krakowie, to jednak magiczną atmosferę można tu poczuć nie tylko przechadzając się wśród straganów. Całe Stare Miasto i Nowy Świat usłane są bajkowymi dekoracjami, które przypadną do gustu zarówno młodszym, jak i starszym osobom.

Odkrywaj jarmarki z Twisto

Jeśli chcesz poczuć radosną atmosferę świąt, warto zaplanować podróż na więcej niż jeden dzień, aby zdążyć obejrzeć wszystkie atrakcje. Pamiętaj, jeśli nie chcesz nadmiernie obciążać budżetu przed świętami, możesz skorzystać z usługi TwistoPodziel na 3. Tylko do końca roku aktywując tę usługę w aplikacji i płacąc Twisto za zakupy czy usługi za min. 200 zł, np. za pobyt w hotelu, możesz podzielić płatność na 3 raty za 0 zł. Jeśli to za mało, wydatki możesz rozłożyć na od 3 do 12 wygodnych rat Twisto za opłatą, na przejrzystych zasadach. Dodatkowo, jeśli rezerwujesz nocleg przez Booking.com, skorzystaj z cashbacku Twisto i uzyskaj zwrot do 4 proc. za usługę.

Z Twisto możesz pozwolić sobie na odrobinę spontaniczności i zabrać bliskich na odkrywanie świątecznych stolic Polski!