Co roku obiecujemy sobie mądrze spędzić święta. Ale wtedy wciągniemy się w magiczny świat świątecznych zakupów, a w styczniu obudzimy się z finansowym kacem. Wystarczy kilka prostych wskazówek, aby uchronić się przed tym nieprzyjemnym otrzeźwieniem. Trzymaj się przynajmniej kilku z nich, a Ty i Twój budżet będziecie cieszyć się relaksującymi Świętami Bożego Narodzenia i jeszcze lepszym styczniem.
1. Budżet jest najważniejszy
Zanim wyruszysz na świąteczne zakupy, ustal dokładny budżet, którego nie chcesz przekroczyć. Ustal na przykład, ile wydasz na prezenty, ile na kolację, a ile na świąteczne słodycze. A najlepiej, przygotuj listę osób, które będziesz obdarowywać w tym roku. Mając jasny plan, łatwiej jest uniknąć zakupów pod wpływem impulsu.
2. Dwa prezenty wystarczą
Jak wynika z tegorocznego badania Twisto, większość Polaków nie wyznacza sobie limitu liczby prezentów, którymi obdarowuje rodzinę lub znajomych, ani kwoty, jaką wydaje na upominki. Jednocześnie to proste ustalenie może zaoszczędzić nie tylko pieniądze, ale także kilka niezręcznych momentów, gdy sprawiacie sobie nawzajem przyjemność o diametralnie różnych wartościach. Nie trzeba ograniczać w ten sposób więzi rodzinnych, ale przydaje się to w przypadku grupy przyjaciół.
3. „Secret Santa”, czyli od kogo jest prezent?
Czy masz grupę przyjaciół, kolegów z pracy, grupę 4 znajomych, z którymi co roku się obdarowujecie? Zaoszczędźcie pieniądze grając razem w „Secret Santa”. Każdy z Was losuje jedno imię i przekazuje tej osobie prezent. Możesz wylosować imię z kapelusza na kartce papieru lub wypróbować sprytną aplikację, która pozwala powiedzieć Mikołajowi, co chcesz, a nawet uzgodnić datę imprezy świątecznej.
4. Im szybciej, tym lepiej
Wiemy, że nie jest łatwo zacząć na czas. Czas naprawdę leci, ale spróbuj. Wystarczy odhaczyć kilka pozycji z listy w listopadzie, a koszty nieco się rozłożą. Ponadto w listopadzie wciąż masz czas na znalezienie sklepu z najlepszą ceną, nawet jeśli dostawa potrwa nieco dłużej.
5. Nie płać za wszystko od razu
Dzięki tegorocznej promocji świątecznej Twisto, nie będziesz przytłoczony świątecznymi zakupami, nawet jeśli kupisz wszystko tuż przed Wigilią. Dzięki Twisto możesz robić zakupy w naszych sklepach partnerskich i płacić za nie nawet do 60 dni później. Nie płacisz ani grosza za to łatwe odroczenie. Wystarczy wśród metod płatności wybrać Twisto i zapłacić po świętach.
6. Zniżki i jeszcze raz zniżki
Czekaj na duże wydarzenia, takie jak Black Friday i Cyber Monday, bo mogą one pomóc Ci zaoszczędzić dziesiątki, a nawet setki złotych. A jeśli płacisz za pomocą Twisto, możesz zapłacić za prezenty, gdy wszystko jest już zapakowane. A właściwie po rozpakowaniu. Krótko mówiąc, w ciągu 60 dni.
7. Podaruj przedpłacone usługi lub subskrypcje
Zamiast rzeczy, które mogą wkrótce stracić na wartości, podaruj doświadczenia lub subskrypcję. Na przykład, podaruj rodzinie roczne członkostwo na Netfliksie, dostęp do ebooków, audiobooków lub bilety do kina. Te usługi subskrypcyjne nie kosztują wiele, a sprawią radość przez długi czas.
8. Rękodzieło nie musi pochodzić tylko od dzieci
Kiedy tworzysz coś własnoręcznie, wkładasz w prezent cząstkę siebie. Ręcznie robiona biżuteria, oprawione zdjęcie rodzinne lub świąteczna dekoracja do domu to dowód na to, że obdarowana osoba włożyła wiele trudu w wykonanie prezentu. Nie chodzi o cenę, ale o pomysł i troskę.
9. Podaruj swój czas
Jeśli szukasz alternatywy dla konwencjonalnych prezentów, co powiesz na ofiarowanie swojego czasu? Zaoferuj pomoc taką jak opieka nad dziećmi, wyprowadzanie psa, sprzątanie lub pomoc w pracach domowych. To świetny prezent, który nie nadwyręży budżetu, a przyniesie prawdziwą wartość.
10. Prezenty zapakuj kreatywnie i tanio
Zamiast kupować papier do pakowania, użyj materiałów z domu, takich jak gazety, szary papier pakowy lub różne pudełka. Świetnie wyglądają też kolorowe magazyny. Będzie to pomysłowe, przyjazne dla środowiska, a zarazem niedrogie.