Magazyn „Time” uznał 2020 rok za najgorszy w historii, inne media łagodzą to określenie, dodając „od II wojny światowej”. Trudne czasy nie ominęły również Twisto, musieliśmy zmodyfikować nasze ambitne plany. Jednak ich zmiana nie oznacza rezygnacji! Prócz planów rozwoju przemodelowała się również nasza dotychczasowa organizacja pracy – z biur przenieśliśmy się do domów. Jednak teraz, pod koniec roku, z pełnym przekonaniem i możemy wspólnie powiedzieć: „Daliśmy radę, idziemy dalej razem”. Pora na realizację odłożonych planów!

Początek roku: przygotowanie do rozwoju

Od końca 2019 roku intensywnie pracowaliśmy nad poszerzaniem ekosystemu Twisto w Polsce,  chcieliśmy rozwijać kolejne obszary i wprowadzać nowe produkty dla klientów. Niestety, pandemia sprawiła, że zostaliśmy zmuszeni do modyfikacji naszych założeń, jednak nie oznacza to, że z nich zrezygnowaliśmy! Rok 2020 miał również upłynąć pod znakiem ekspansji Twisto – planowaliśmy pojawienie się w co najmniej jednym nowym kraju, jednak  musieliśmy odłożyć tę kwestię na kolejne miesiące.

Marzec: wielkie zmiany

Do połowy marca wszystko szło zgodnie z założeniami. Udostępniliśmy użytkownikom Twisto płatności Google Pay i szykowaliśmy się do wdrożenia kolejnych nowości.  Nasza radość nie trwała jednak długo – wybuch pandemii koronawirusa pokrzyżował nasze ambitne plany… Tydzień po debiucie płatności mobilnych, a dokładnie 16.03, z biurowych foteli przesiedliśmy się na domowe krzesła i kanapy. Przyszłość stała się niepewna. A my, tak jak wiele innych firm, zamiast na rozwoju, zaczęliśmy koncentrować się na “tu i teraz”. Ustalaliśmy sposoby komunikacji, kupowaliśmy sprzęt potrzebny do pracy z domu i uczyliśmy się obsługi Zoom’a i Google Hangouts. Mieliśmy nadzieję, że z domu będziemy pracować przez kilka dni, najwyżej tygodni… Niedawno minęło 9 miesięcy pracy zdalnej...

Kwiecień: jesteśmy tu dla Was

Pandemia wywróciła nasze życie do góry nogami. Nie mogliśmy normalnie robić zakupów (pamiętasz jak wszyscy robili zapasy papieru toaletowego i makaronu?). Wszystko, nie tylko praca, przeniosło się do sieci.

W tych trudnych chwilach chcieliśmy być dla Ciebie jak najbardziej przydatni. Wprowadziliśmy więc bezpłatną kartę wirtualną do zakupów online (jako pierwsza firma w Europie Środkowo-Wschodniej uzyskaliśmy certyfikat Digital First od Mastercard, dzięki któremu, już po rejestracji możemy oferować naszym Klientom wirtualną wersję karty), która dała Ci możliwość przesunięcia płatności za zakupy w każdym sklepie internetowym. Wprowadziliśmy też kategoryzację wydatków, aby ułatwić Ci zarządzanie domowym budżetem. Z wiadomości jakie od Was dostajemy, wiemy, że dla jednych Twisto stało się dla wielu osób poduszką finansową na czarną godzinę. Statystyki pokazały z kolei, że dla wielu jesteśmy najlepszym przyjacielem do internetowych zakupów.

Lato: plany taryfowe Online i Space

W połowie roku przyszło nam przekazać wiadomość, która wzbudziła wiele kontrowersji. Zapowiedzieliśmy wtedy, że od września wprowadzimy dwa plany taryfowe: bezpłatny – Online i płatny – Space. Każdy klient mógł dowolnie zmieniać plan bezpośrednio w aplikacji, a dodatkowo trzykrotnie obniżyć opłatę za plan Space nawet do zera. Nie wszyscy użytkownicy Twisto przyjęli tę informację z zadowoleniem. Wiele osób zrozumiało jednak, że nie mieliśmy wyjścia. Pandemia oznaczała dla naszej firmy funkcjonowanie w  nowej rzeczywistości biznesowej. Na koniec dnia okazało się jednak, że bardzo wielu z Was wybrało plan Space, zaś osoby, które przeszły do Online – zaczęły  korzystać z Twisto jeszcze częściej niż do tej pory. Dziękujemy!  

Przełomowa jesień

W październiku udostępniliśmy wyczekiwane od dawna płatności Apple Pay. A potem zrobiliśmy coś co wywołało jeszcze większą radość! Ponad połowa użytkowników Twisto dostała propozycję podwojenia limitu wydatków. Większość osób przyjęła ją, dzięki czemu średni miesięczny limit od Twisto sięgnął 2900 zł. Mogliśmy to zrobić, gdyż przekonaliśmy się, że nasz model scoringowy (ocena zdolności klientów) funkcjonuje bez zarzutów. Poza tym jest to ukłon w stronę naszych klientów, którzy spłacają swoje zobowiązania o czasie, co przekłada się na to, że współczynnik NPL (kredytów zagrożonych) jest bardzo niski! To również ogromny sukces!

Więcej dobrych wiadomości

Na początku grudnia wprowadziliśmy jeszcze jedną nowość! Twisto „Podziel na 3”. To innowacyjne rozwiązanie, dzięki któremu możesz podzielić płatność w popularnych sklepach internetowych (m.in. na Allegro) na trzy bezpłatne raty. Jak zwykle w Twisto możesz to zrobić z poziomu aplikacji. Ten rodzaj płatności jest bardzo popularny w krajach Zachodnich, jesteśmy przekonani, że już wkrótce mieszkańcy Europy Środkowej i Wschodniej również docenią to rozwiązanie! Jeśli jeszcze go nie znasz – koniecznie wypróbuj. To bardzo proste i zupełnie darmowe!  

Dobre uczynki w Twisto

Rok 2020 pokazał nam, jak ważne jest wzajemne wsparcie. Od kilku miesięcy regularnie prowadzimy liczne akcje, które mają wspomóc najbardziej potrzebujących. W okresie przedświątecznym zaangażowaliśmy się m.in. w “Szlachetną Paczkę”. Wraz z wolontariuszami postanowiliśmy pomóc rodzinie Pani Matyldy. Wcześniej m.in. zbieraliśmy produkty dla jednego z podwarszawskich schronisk dla zwierząt.

Home office: nowi pracownicy

Praca w domowym zaciszu utwierdziła nas w przekonaniu, jak ważny jest kontakt z innymi ludźmi. Pomimo tego, że byliśmy ciągle na łączach, to internetowe rozmowy nie zastąpią nam wspólnego picia kawy czy jedzenia lunchu. Mamy nadzieję, że już niedługo będziemy mogli się spotkać! Jednak doceniamy też plusy tej sytuacji – nie musimy dojeżdżać do biura, podróżować służbowo po Europie, a niektóre spotkania stały się bardziej produktywne. Krótko mówiąc: domowe biuro nie jest takie złe, ale w niektórych sytuacjach kontakt z drugim człowiekiem jest niezastąpiony.

W 2020 roku do teamu Twisto dołączyły kolejne osoby, które już od początku musiały przystosować się do pracy zdalnej, co nie było proste. Jeszcze rok temu wizja, że przez kilka miesięcy będziemy widzieć swoich współpracowników przez ekran komputera, brzmiała jak z filmu science fiction. Mimo wszystko misja przyjęcia nowo przybyłych na pokład Twisto zakończyła się sukcesem.

Rok 2021: mamy na co czekać

W 2020 r. prze zwyciężyliśmy wiele trudności, ale również nauczyliśmy się nowych rzeczy. Nie byłoby to możliwe bez Was! I nie chodzi tylko o zaufanie, które nam okazaliście, korzystając z Twisto na co dzień, ale także wsparcie, jakie okazaliście za pośrednictwem mediów społecznościowych i e-maili. Bardzo to doceniamy i dziękujemy! Możecie na nas liczyć w każdej sytuacji. Obiecujemy, że już wkrótce będziemy mogli pochwalić się kolejną nowością, którą udało nam się wspólnie wypracować, pomimo trudnego roku 2020. Będzie to naprawdę duży news! 💜