Przyzwyczailiśmy się, że karty płatnicze to plastikowy prostokąt, który bez trudu mieści się w przegródce portfela. W rzeczywistości “kredytówki” czy “debetówki” wcale nie muszą mieć fizycznej postaci. Przekonało się o tym już 1,8 mln Polaków, którzy stali się posiadaczami wirtualnych kart kredytowych i płatniczych. Jeśli jeszcze nie wiesz, jak działa wirtualna karta i dlaczego warto ją mieć, ten tekst jest dla Ciebie.

Jak działa karta wirtualna?

Kartami wirtualnymi nazywamy karty bez fizycznego odpowiednika. To najbardziej ekologiczne z kart - nie trzeba ich produkować, a potem utylizować! To właśnie dlatego w Twisto podjęliśmy decyzję, żeby do końca 2024 r. zrezygnować z wydawania kart plastikowych. Zresztą już dziś oferujemy Ci kartę wirtualną i zachęcamy do korzystania z niej, zamiast zamawiania plastiku. W ten sposób wspólnie przyczynimy się do ograniczenia emisji CO2.

Wirtualne karty płatnicze istnieją jedynie w formie cyfrowych zapisów, które są dostępne dla użytkowników w systemach bankowości elektronicznej i aplikacjach mobilnych. Mimo to spełniają wszystkie funkcje karty plastikowej. No prawie wszystkie - karta wirtualna nie posłuży Ci jako zakładka do książki, ani skrobaczka do zmarzniętej szyby samochodu ;-) Bez problemu zapłacisz nią za to w dowolnym sklepie internetowym i w sklepach stacjonarnych - jeśli podepniesz ją do smartfona.

Jak płacić wirtualną kartą?

Internetowe zakupy z wirtualną kartą kredytową robi się dokładnie tak samo, jak jej plastikową wersją. Z jedną tylko różnicą. Dane niezbędne do dokonania płatności, czyli numer karty, kod CVC i datę, znajdziesz w aplikacji w Twoim telefonie, a nie na plastiku.  Żeby dokonać transakcji wystarczy przepisać dane karty do odpowiednich rubryk w formularzu płatności.

Jeśli jesteś użytkownikiem Twisto, za pomocą karty wirtualnej możesz płacić także zbliżeniowo w sklepach stacjonarnych. Jest to możliwe dzięki płatnościom Google Pay (a wkrótce Apple Pay). Wystarczy podpiąć kartę do cyfrowego portfela Google. Opcję umożliwiającą przeprowadzenie tej prostej operacji znajdziesz w naszej aplikacji, w zakładce „Karty” - > „Karta wirtualna”. Po podpięciu karty wirtualnej do Google Pay możesz ruszać na zakupy – będziesz płacić smartfonem tak samo jak zwykłą kartą płatniczą. Wystarczy zbliżyć telefon do terminala POS. Wygodne, prawda?

Karty wirtualne są bezpieczniejsze

Karta wirtualna pod wieloma względami jest bezpieczniejsza od tradycyjnego plastiku. Przede wszystkim nie da się jej zgubić. Oprócz tego, za kartą wirtualną przemawiają względy praktyczne – nie trzeba jej ze sobą nosić. Zawsze masz ją w swoim telefonie.

Narodowy Bank Polski podaje, że Polacy mają w swoich portfelach blisko 43 mln kart płatniczych. Zdecydowana większość kart to karty plastikowe. Kart wirtualnych jest 1,8 mln, ale ich liczba z kwartału na kwartał rośnie. W ciągu 2019 roku przybyło ich aż 800 tys. Czy masz już swoją kartę wirtualną Twisto?

Nie masz jeszcze konta Twisto? Zarejestruj się.