Wysoka inflacja, wzrost cen, tym samym większe koszty życia i ogólny niepokój - tegoroczny okres świąteczny może przyprawić o ból głowy. Co jednak zrobić, aby te Święta mimo wszystko były czasem dobrze spędzonym i wesołym? Jak poradzić sobie ze świątecznymi wydatkami? Podpowiadamy!

Wybieraj marki własne i sprawdzaj cenę za kg

Oszczędności możemy szukać podczas zakupów spożywczych - które stanowią największą część wydatków świątecznych. I nie chodzi o to, aby maksymalnie skrócić listę zakupów, ale robić je mądrze. Co to znaczy? Wiele sieci handlowych oferuje marki własne - są to produkty wytworzone specjalnie dla nich i oznaczone logo sklepu, a nie producenta. Jest to tańsza alternatywa dla produktów znanych firm. Wbrew pozorom niska cena wcale nie oznacza gorszej jakości produktu. Wystarczy porównać z czego są zrobione, a w wielu przypadkach może okazać się, że zamiennik ma lepszy skład. Warto więc próbować tańszych produktów i nie skupiać się tylko na ulubionej firmie - w ten sposób oszczędzisz pieniądze, nie tracąc na jakości.

Drugą rzeczą, o której należy pamiętać na zakupach, jest sprawdzanie ceny za kilogram/litr. Porównuj wielkość produktu z ceną, bo może się okazać, że ten, który na pierwszy rzut oka wydaje się tańszy, wcale taki nie jest. Cena to nie wszystko, dlatego trzeba sprawdzać wielkość opakowania i przeliczać, jaka jest cena za litr lub kilogram danego towaru. Takie informacje znajdziesz zazwyczaj na etykiecie na półce sklepowej - będą zapisane drobnym drukiem.

Spędzaj Święta po swojemu i na miarę swoich możliwości

Brzmi banalnie, ale tylko takie Święta pozwolą Ci odpocząć. Nie musisz szykować wielkiej kolacji wigilijnej z 12 daniami, chodzi o to, aby spotkać się z najbliższymi i być razem. Nie spędzaj całych Świąt w kuchni, ani nie zarzynaj swojego portfela, aby sprostać wyśrubowanym wymaganiom otoczenia, czy też tym stawianym sobie samemu. W tym roku warto zwolnić tempo, zweryfikować nasze możliwości finansowe, a także siły i przygotować Święta, które będą równie piękne i wesołe, mimo że nieco skromniejsze.

Gdy potrzebujesz pomocy - przesuń płatność na później

Obecna sytuacja gospodarcza mocno wpłynęła na Twój budżet i ciężko podołać świątecznym wydatkom? Jeśli masz konto Twisto, pamiętaj, że możesz skorzystać z wielu przydatnych funkcji. Przede wszystkim robiąc zakupy z Twisto, na ich opłacenie masz do 45 dni. Dodatkowo, jeśli czujesz, że dany miesiąc jest dla Ciebie trudny ze względów finansowych i nie dasz rady opłacić całego miesięcznego rachunku Twisto, możesz jego część odłożyć na kolejny miesiąc. Jak to zrobić?

Po otrzymaniu rachunku z Twisto, zdecyduj, czy chcesz opłacić go całego, czy może tylko jego część. Minimalna kwota, jaką musisz uregulować to 10% rachunku. Jeśli masz jakieś zakupy rozłożone na raty, to je również musisz zapłacić. Wybierz kwotę, którą chcesz odroczyć przesuwając suwak - w ten sposób zobaczysz, ile zapłacisz za odroczenie płatności.

Większe wydatki? Rozłóż na raty

Masz konto Twisto i świąteczne wydatki powyżej 200 zł? Możesz je rozłożyć na wygodne raty. Większe płatności zrealizowane z Twisto za opłatą podzielisz na od 3 do 12  rat. Zrobisz to w aplikacji lub logując się na konto poprzez stronę internetową. Jeśli więc gwiazdkowe zakupy okazały się dla Ciebie za dużym ciężarem, to może być sposób na poradzenie sobie z nimi. Dostosuj wysokość rat do swoich możliwości - zostaną one dodane do Twojego miesięcznego rachunku.