Choć niektórym wydaje się, że aby mieć pieniądze, trzeba albo kombinować, albo mieć wsparcie zamożnej rodziny, to - choć może brzmieć to trochę utopijnie - tak naprawdę dużo zależy od nas samych i naszego podejścia do pieniędzy. Opanowanie zarządzania finansami nie jest aż tak trudne, jak może się z początku wydawać. Wystarczy, że zastosujesz się do kilku wskazówek i wytrwasz w swoich postanowieniach, a w dłuższej perspektywie poczujesz, że w końcu możesz się cieszyć swoimi finansami.

1. Dowiedz się, ile pieniędzy przejadasz

Prawdopodobnie wiesz już, ile kosztuje podróż Twoim starym Volkswagenem Polo lub jak bardzo głodny jest Twój sportowy Stinger. Masz więc pojęcie, na jak długą trasę możesz sobie pozwolić, gdy wyjeżdżasz ze stacji benzynowej z pełnym bakiem. Tak samo powinno być z Twoim budżetem finansowym. Śledzenie tego, ile jesz, pijesz, po prostu wydajesz w ciągu miesiąca na wszystko - od nowej szminki do biletu parkingowego - jest po prostu niezbędne.

Jeżeli przez miesiąc zbierałbyś paragony za wszystko, co kupisz, a potem je przejrzał - zdziwiłbyś się, ile pieniędzy wydajesz na niektóre rzeczy - możesz być zaskoczony, że niektóre przedmioty pochłaniają więcej Twoich finansów, niż myślałeś. Przy okazji aplikacja Twisto może wykonać tę pracę za Ciebie. Sortuje płatności na kategorie takie jak Dom i ogród czy Moda i akcesoria.

2. Pieniądze to kwestia priorytetów

Wolałbyś chodzić do teatru trzy razy w miesiącu czy wybrać się na wycieczkę z rodziną? Wiedząc, co jest dla Ciebie najważniejsze i co chcesz osiągnąć, znacznie zbliżysz się do realnego budżetu. Kiedy już to zrozumiesz, podziel się tym, na co zamierzasz wydawać pieniądze w każdym miesiącu. To jest łatwa część. A teraz najtrudniejsza część: trzymaj się tego.

3. Fundusz awaryjny pomoże wyjść z kłopotów

“Płacę byłej żonie tak wysokie alimenty, że zastanawiam się, czy nie ożenić się z nią ponownie dla pieniędzy" - jeśli nie masz planu na wypadek sytuacji awaryjnych tak dobrze przemyślanego jak piosenkarz Frank Sinatra, załóż fundusz, na który co miesiąc przeznaczasz część swojej wypłaty. I naprawdę korzystaj z niego tylko w nagłych wypadkach - a do tych nie należy wyjście do pubu z kumplami.

I jest jeszcze jeden fundusz, którego potrzebujesz. To fundusz emerytalny. Teraz może Ci się to wydawać odległe, i prawdopodobnie tak jest, ale nawet w wieku 20 lat nie jest za wcześnie, by o nim myśleć. Wręcz przeciwnie. Kiedy jesteś młody najlepszym atutem, jaki masz, jest czas. Możesz zacząć inwestować niewielką kwotę w długim terminie i w ten sposób osiągnąć dużą sumę na mecie.

4. Spłać zadłużenie i odetchnij

Ograniczaj zaciąganie kredytów do minimum. Jeśli masz kilka różnych pożyczek, umów się na połączenie ich w jedną. Wiele banków oferuje konsolidację, dzięki czemu masz niższe raty i tylko jedno zobowiązanie, o którym musisz myśleć. Ale lepiej jest pożyczać jak najmniej. Jeśli nie możesz zapłacić kwoty jednorazowo, rozłóż ją na raty. Dzięki Twisto możesz podzielić swoją płatność na trzy części, nie płacąc nic dodatkowo.

5. Nikt nie pochwali cię tak, jak Ty sam siebie chwalisz

I jeszcze jedna dodatkowa, ale naprawdę ważna rada: chwal siebie. Szczerze mówiąc: oszczędzanie, spłacanie długów i odkładanie na emeryturę nie przynosi wiele radości. Aby pomóc ci wytrzymać w swoich postanowieniach, ustaw może cztery dni w roku, kiedy porównasz, ile dodałeś do swojego konta awaryjnego, ile udało Ci się już spłacić długu i ile wynosi Twoja wypłata. I chwal siebie za każdy postęp! Zaczniemy od pierwszej pochwały: Fakt, że przeczytałeś ten artykuł oznacza, że myślisz konstruktywnie o swoich finansach. Jesteś na dobrej drodze do tego, aby tydzień przed wypłatą już nigdy nie był długi. Brawo 👏