Powrót do szkoły zbliża się wielkimi krokami! Wielkie mogą być też koszty skompletowania wyprawki czy opłacenia zajęć dodatkowych np. kursów językowych lub zajęć sportowych. Przygotowaliśmy kilka wskazówek i porad, jak się przygotować do szkolnych zakupów, aby nie nadwyrężyć powakacyjnego budżetu.

Koszt wyprawki szkolnej może wahać się od kilkuset do nawet kilku tysięcy złotych - jest to zależne m.in. od wieku pociechy czy liczby dodatkowych zajęć. Najdroższym elementem wrześniowego wyposażenia jest zazwyczaj plecak, którego koszt wynosi średnio około 150 zł. Kolejne na liście są buty – jedne na co dzień, drugie na zajęcia sportowe, część szkół wymaga też trzeciej pary – na zajęcia na świeżym powietrzu – a to daje nam już kolejne 250 zł.

Następnie trzeba opłacić obiady w szkole, wycieczki szkolne i zajęcia dodatkowe. To daje nam kolejne paręset złotych. Lista wydatków zdaje się mieć nieskończenie wiele pozycji – jak zaplanować zakupy, aby zachować płynność finansową?

Gdzie i kiedy robić zakupy?

Jeżeli chodzi o przybory szkolne, to warto poczekać do rozpoczęcia roku szkolnego. Zwykle na pierwszych spotkaniach rozdawane są listy obowiązkowego wyposażenia. Zazwyczaj nasze pociechy chcą nowe rzeczy, jednak być może zeszłoroczny plecak czy piórnik wciąż nadaje się do użytku! Wraz z tą listą zazwyczaj rodzice otrzymują informację o obowiązku opłacenia np. ubezpieczenia czy składek rodzicielskich, a to oznacza kolejne wydane pieniądze. Dlatego warto zaplanować zakupy, tak aby jak najwięcej na nich zaoszczędzić – najniższe ceny zazwyczaj są w supermarketach czy dużych sklepach papierniczych!

Za zakupy możesz zapłacić Twisto, aby przesunąć płatność lub rozłożyć wydatki na raty:

Książki i podręcznikiTaniaksiążka.pl (z kodem TWISTO20 zaoszczędzisz 20 zł przy zakupach powyżej 149 zł), Bonito.pl, Swiatksiazki.pl,

OdzieżC&A, Wear Medicine, Diverse, 5 10 15,

ObuwieNew Balance, StreetStyle24, Deichamann, Martes Sport, GoSport,

ElektronikaOleOle, RTV Euro AGD, Neonet.

A co z finansami?

Nawet jeśli na początku roku szkolnego rodzice będą musieli zmierzyć się z dużymi wydatkami, to jest kilka możliwości, aby uniknąć nadwyrężenia budżetu. Z Twisto wydatki o wartości co najmniej 200 zł możesz rozłożyć na kilka miesięcy lub przesunąć ich płatność na kolejny miesiąc – wystarczy tylko kilka kliknięć. Robiąc zakupy w wybranych sklepach możesz również podzielić płatność na 3 raty za 0 zł.

Pamiętaj, że jeżeli nie masz środków, aby zakupić wyprawkę dla swojej pociechy, możesz zwrócić się do odpowiednich instytucji z prośbą o dofinansowanie lub inny rodzaj pomocy.