Inflacja, wysokie ceny żywności czy paliwa - to wszystko sprawia, że tegoroczne wakacje dla wielu z nas mogą być bardzo dużym obciążeniem finansowym. Są jednak sposoby na to, aby płacić nieco mniej podczas urlopu. Zobacz, jak możesz  zaoszczędzić na podróżach.

Zaplanuj budżet i trzymaj się go

Nie odkryjemy Ameryki mówiąc, że podstawą przy oszczędzaniu na wakacjach, jest dobrze skrojony budżet. Wakacje należy zacząć od dobrego planowania -  oszacować, ile chcemy i możemy wydać, sprawdzić dostępność i koszty noclegów, a także cenę benzyny - jeśli wybieramy się autem - lub biletów na pociąg czy samolot. Dodatkowo trzeba uwzględnić budżet na jedzenie i wakacyjne przyjemności.

W planowaniu i zarządzaniu budżetem pomocne mogą być również płatności odroczone. W przypadku Twisto klienci, którzy założą konto, mają aż do 45 dni na opłacenie rachunku. Dzięki temu mogą łatwo przesuwać część wydatków na później, np. gdy już wrócą z wakacji i będą mieli pieniądze i tym samym elastycznie zarządzać swoim budżetem.  

Oszczędzaj na noclegu

Sporą część wakacyjnego budżetu stanowią koszty noclegu. Tutaj więc należy szukać oszczędności. Znajdziesz je, m.in. rezygnując z wygodnego pokoju w hotelu na rzecz wynajęcia prywatnej kwatery lub domku. Warto podpytać sąsiadów i znajomych o miejsca, które polecają. Komfortowe mieszkania i pokoje u prywatnych gospodarzy mogą być nawet kilkaset złotych tańsze niż nocleg w hotelu.

Jeśli jednak chcesz skorzystać z wszystkich wygód, jakie oferuje hotel, koniecznie sprawdź na stronie interesującego Cię obiektu czy oferuje jakieś zniżki lub promocje. Porównaj też ceny podobnych hoteli w okolicy i wybierz najkorzystniejszą ofertę.

Oszczędzaj na jedzeniu - staraj się sam gotować

Ceny jedzenia w restauracjach w wakacyjnych kurortach potrafią mocno nadszarpnąć naszą kieszeń. Dlatego tak ważne jest racjonalne wydawanie pieniędzy na jedzenie podczas wakacji. W uzyskaniu oszczędności pomocne jest wynajęcie mieszkania lub pokoju z aneksem kuchennym. W ten sposób większość posiłków możesz przygotowywać sam i tym samym dużo na tym zaoszczędzisz.

Oszczędzaj, płacąc - czyli polub się z cashbackiem

To jest prosty sposób na wakacyjne oszczędności. Cashback sprawia, że wydając pieniądze, oszczędzasz, ponieważ część zapłaconej kwoty wraca do Ciebie. To bardzo przydatna usługa, tylko trzeba pamiętać, aby z niej korzystać. Dlatego warto np. ściągnąć aplikację Twisto, ponieważ znajdziesz w niej oferty cashbacku w kilkuset sklepach z różnych branż. Aby z niego skorzystać, trzeba wejść na stronę sklepu przez konto lub aplikację Twisto, zrobić zakupy, a następnie można otrzymać zwrot nawet do 10 proc. wartości zamówienia.

Wakacje tak, ale nie w sezonie

Innym sprawdzonym sposobem na oszczędności na wakacjach jest podróżowanie poza sezonem wysokim. Dlaczego? Niestety, ale w sezonie wysokim ceny biletów i noclegów są po prostu najwyższe. Dodatkowo w miejscowościach turystycznych są tłumy turystów. Jeśli masz taką możliwość, przesuń wakacje na maj lub początek czerwca, albo na wrzesień. Dzięki temu na samym wynajmie możesz zaoszczędzić kilkaset złotych. Możesz mieć pewność, że poza sezonem wysokim ceny będą niższe, a kolejnym plusem będzie mniejsza liczba turystów. Tym samym będziesz podróżować nie tylko taniej, ale też wygodniej.

Oszczędzaj na zagranicznych płatnościach

Ostatni tip dotyczy osób podróżujących za granicę. Jeśli Twój wakacyjny urlop spędzasz poza Polską, zabierz ze sobą Twisto i przejdź na plan Space. Dzięki temu otrzymasz bardzo korzystny kurs wymiany walut - lepszy niż w banku czy kantorze. Dzięki niemu oszczędzisz 3% na każdej płatności w obcych walutach (nawet internetowej). Kolejnym plusem posiadania Twisto z planem Space jest fakt, że nie musisz brać ze sobą gotówki, ponieważ otrzymujesz kartę Twisto Mastercard, dzięki której możesz płacić w dowolnym miejscu za granicą. Przewalutowanie odbywa się automatycznie i ściąga środki z dostępnego limitu Twisto.