Chcesz zapanować nad swoimi finansami i nie tracić pieniędzy na przypadkowe rzeczy? Zacznij planować. Sprawdź, jak robić to skutecznie oraz gdzie szukać oszczędności.

Zaplanowanie budżetu to podstawowa rzecz, jaką powinieneś robić pod koniec miesiąca. Potraktuj swoje gospodarstwo domowe jak firmę - przecież żadne przedsiębiorstwo nie poradzi sobie bez jasnego planu i budżetu. Brak planowania prowadzi do zadłużania się i kłopotów finansowych. Dlatego, jeśli chcesz wyjść z długów, zaoszczędzić pieniądze lub po prostu mieć kontrolę nad tym, jak je wydajesz - zaplanuj swój budżet z wyprzedzeniem.

Spisz wszystkie przychody

Pracę nad budżetem zacznij od spisania wszystkich przychodów, których się spodziewasz w tym roku. Po pierwsze spisz przychody stałe, czyli takie, które otrzymujesz regularnie, a więc np.: wypłatę swoją, partnera/ki, wszystkie dochody z umów o dzieło, świadczeń, jak choćby 500 plus, przychodów z wynajmu, a także - jeśli takowe otrzymujesz - alimenty, stypendia i renty. Oprócz tego w swoich wyliczeniach wpisz także przychody zmienne - to takie które otrzymujesz raz na jakiś czas, ale nie są one regularne. Chodzi tu m.in. o zwrot podatku, premie np. świąteczne czy tzw. wczasy pod gruszą. Zazwyczaj potrafimy wskazać mniej więcej, w jakim okresie otrzymujemy dodatkowe środki, dlatego wpisz je w tabeli w odpowiednich miesiącach. Zsumuj wszystkie przychody stałe, przyda się to w dalszej części planowania budżetu, aby sprawdzić, czy Twoje wydatki nie przekraczają przychodów.

Wydatki pod lupą

Kolejnym krokiem jest spisanie wszystkich wydatków i przyporządkowanie ich do konkretnych kategorii, jak: jedzenie, dom (w tym rachunki, naprawy itp.), transport, kredyty, ubrania i leczenie lub edukacja - w zależności od Twoich potrzeb. Nie ma co ukrywać, jest to dosyć karkołomne zadanie, ponieważ wymaga przejrzenia paragonów i dopasowania ich do konkretnej kategorii. Jeśli na co dzień płacisz Twisto, masz problem z głowy, ponieważ wszystkie wydatki są automatycznie klasyfikowane do różnych kategorii. W ten sposób łatwo sprawdzić, które pozycje najbardziej obciążają Twój budżet - czy jest to jedzenie, rachunki czy może rozrywka.

Jeśli już przejrzałeś wydatki z ostatnich miesięcy, wiesz, na co wydajesz najwięcej, to teraz usiądź i zaplanuj przyszłe miesiące. Staraj się realnie ocenić, ile pieniędzy przeznaczysz na daną kategorię. Wpisz wszystkie wydatki regularne, jak raty kredytów, czynsz, różne stałe opłaty. Przy planowaniu uwzględnij np. nadchodzące święta - podczas których na pewno wydasz więcej, urodziny, wyjazdy czy choćby sezonowe wydatki takie jak wymiana opon, zakup OC itp.

Ważne! Sprawdź, jaką część Twojego budżetu stanowią raty kredytów i rachunki. Jeśli jest to ponad połowa Twoich przychodów, należy zadbać o przywrócenie równowagi budżetowi, ponieważ pojawia się realne ryzyko utraty przez Ciebie stabilności finansowej. Warto np. znaleźć dodatkowe źródło dochodów, lub ustalić z bankiem nowy plan spłaty.

Fundusz awaryjny

Mimo zaplanowanego budżetu i tak zawsze zdarzają się nieprzewidziane wydatki. Aby im sprostać, zaplanuj fundusz awaryjny, na który co miesiąc będziesz odkładać konkretną, stałą kwotę, np. 100 zł. W ten sposób zbudujesz sobie budżet na nieprzewidziane wydatki, jak choćby naprawa pralki lub auta, czy wizyta u lekarza, które potrafią mocno dać po kieszeni. Jeśli jeszcze nie zbudowałeś takiego funduszu, pamiętaj, że w razie potrzeby masz pod ręką Twisto. Dzięki Twisto w wybranych sklepach możesz podzielić większe płatności na 3 raty za 0 zł, a jeżeli chcesz rozłożyć zakup na więcej rat, możesz skorzystać z rat Twisto. W ten sposób możesz podzielić płatność od 3 do 12 rat za opłatą, na jasnych i przejrzystych zasadach.

Monitoruj wydatki i szukaj oszczędności

Praca nad budżetem jest jak praca na pełen etat. Musisz więc go monitorować cały czas. Spisuj wydatki do konkretnych kategorii, lub jeśli używasz Twisto - sprawdzaj je w aplikacji. Po miesiącu zweryfikuj, czy przyjęte przez Ciebie założenia są realne, czy trzeba je skorygować.  

Patrz na co wydajesz najwięcej i szukaj oszczędności. Wbrew pozorom możesz oszczędzać, nawet robiąc zakupy. Brzmi niewiarygodnie, jednak jeśli musisz kupić daną rzecz, sprawdź najpierw, czy są dostępne kody rabatowe do danego sklepu. Ciekawe oferty i promocje znajdziesz np. w aplikacji Twisto w zakładce Zakupy.

Dodatkowo pamiętaj o usłudze cashback, która polega na tym, że otrzymujesz zwrot części wydanych pieniędzy. Dzięki Twisto cashback –za zakupy otrzymujesz punkty, którymi następnie możesz spłacić rachunek. Z Twisto możesz otrzymać do 10 proc. zwrotu wartości zakupów w formie punktów. Jedyne co musisz zrobić, to dokonać aktywacji oferty przed każdym zakupem. Listę sklepów z cashbackiem znajdziesz tutaj.

Nie masz jeszcze konta Twisto? Zarejestruj się.