Za granicą bez większego trudu zapłacisz dowolną kartą płatniczą. Nie oznacza to jednak, że każda karta nadaje się do płatności zagranicznych. Płatność zwykłą kartą debetową wydaną do konta w złotówkach po prostu się nie opłaca. Z naszego poradnika dowiesz się jak wybrać kartę, jak płacić kartą za granicą i czego unikać.

Jak płacić za granicą?

Jeśli planujesz podróż poza Polskę, na pewno nasunie Ci się pytanie: jak płacić za granicą? Do wyboru masz praktycznie takie same formy płatności jak u nas – możesz płacić gotówką lub kartą. Noszenie ze sobą gotówki nie zawsze jest praktyczne i bezpieczne, a w niektórych krajach nawet niezalecane. Dlatego wiele osób skłania się ku kartom płatniczym. Karty są zabezpieczone PIN-em, więc nawet jeśli wpadną w niepowołane ręce, nie ma ryzyka że stracimy większą sumę gotówki. Płatność za pomocą karty jest też zwyczajnie wygodniejsza niż odliczanie obcej waluty stojąc w kolejce do kasy. Sama płatność kartą za granicą przebiega w identyczny sposób, jak w Polsce – wkładamy lub zbliżamy kartę do terminala wpisujemy kod PIN i zatwierdzamy zielonym przyciskiem. Możemy również zapłacić telefonem za pomocą Google Pay lub Apple Pay, a także wirtualną kartą Twisto.

Płatność polską kartą debetową za granicą

Za granicą możesz płacić dowolną kartą płatniczą, ale nie zawsze jest to opłacalne. Jeśli wybierzesz zwykłą kartę debetową wydaną przez bank do konta złotówkowego narażasz się na dodatkowe koszty związane z przewalutowaniem transakcji oraz prowizją. Bank będzie musiał bowiem dokonać przewalutowania płatności z waluty obcej na złotówki (z reguły po mało korzystnym dla Ciebie kursie), a ponadto doliczy prowizję, która może sięgać od 2 do nawet 6 proc. W efekcie, praktycznie każdy zakup będzie się wiązał z dodatkowymi opłatami, których rzeczywistą kwotę poznasz dopiero logując się na konto. W rzeczywistości wydasz więc więcej, niż się spodziewasz.

Płatność kartą wielowalutową wydaną przez bank

Od pewnego czasu niektóre banki oferują tzw. karty wielowalutowe. Są to karty debetowe, w których można włączyć usługę wielowalutową. Jak to działa? W trakcie dokonywania płatności w walucie, karta automatycznie rozpoznaje walutę transakcji i obciąża odpowiednie konto walutowe. W tym przypadku nie dochodzi już do przewalutowania, a bank nie dolicza prowizji. Kryje się tu jednak inny haczyk.

Żeby skorzystać z opcji wielowalutowej należy uprzednio założyć odpowiednie konto (lub kilka kont) w walucie i podpiąć je do zwykłego ROR-u. A takie konta mogą być już płatne. Dodatkowo należy pamiętać, by przed wyjazdem zasilić konto walutowe odpowiednią kwotą gotówki. Jeśli bowiem spróbujemy dokonać płatności kartą wielowalutową, a na rachunku zabraknie pieniędzy, karta automatycznie obciąży saldo konta w złotówkach. A to ponownie będzie wiązało się z koniecznością dokonania przewalutowania i doliczeniem bankowej prowizji. Jest jeszcze jeden problem – większość banków oferuje konta walutowe jedynie w kilku podstawowych walutach.

Karta wielowalutowa Twisto

Dlatego najlepszym wyjściem w takiej sytuacji jest korzystanie z kart wielowalutowych, które nie wymagają zakładania dodatkowych kont w walutach i nie doliczają prowizji za transakcje zagraniczne. Taką kartę ma w ofercie Twisto. Za jej pomocą możesz płacić w dowolnej walucie, a transakcja zostanie rozliczona po korzystnych kursach organizacji Mastercard. Przy czym posiadacze planów Space mają do dyspozycji jeszcze lepsze kursy (sprawdź tutaj). Nie pobieramy też żadnej prowizji za przewalutowanie. Nie musisz też zakładać osobnych rachunków walutowych i zasilać ich uprzednio dewizami – płacisz tak samo, jak w Polsce, a karta automatycznie dokona przewalutowania ze złotówek na waluty.

Zapas pieniędzy pod ręką

Kartę możesz też potraktować jako dodatkowe zabezpieczenie na wypadek nieprzewidzianych wydatków. Na pewno nie raz pod koniec wakacyjnego wyjazdu martwiłaś się o kończącą się gotówkę. A jeszcze przecież trzeba kupić podarki dla najbliższych! Karta Twisto rozwiązuje ten problem, bo cały czas masz pod ręką dostępny limit w ramach konta Twisto.  Wydajesz tyle, ile chcesz a płacisz później nawet o 45 dni. Tak samo jak w Polsce. Dodatkowo większy zakup możesz rozłożyć na raty i spłacić go w kolejnych miesiącach. Z kartą Twisto nie musisz się więc martwić, że podczas wakacyjnego wyjazdu za granicę skończą Ci się waluta i zostaniesz na lodzie. Nie musisz się też obawiać o utratę karty – jeśli ją zgubisz lub zostanie Ci skradziona – zablokujesz ją od ręki w aplikacji Twisto.