Lada moment ruszymy w góry, nad jeziora lub morze. Na niektóre wyprawy będzie potrzebny odpowiedni sprzęt. Na przykład deska surfingowa lub zestaw do nurkowania. Co zabrać na wakacje, gdzie kupić sprzęt by nie przepłacić i jak sfinansować jego zakup - podpowiadamy.

Mimo pandemii koronawirusa coraz więcej osób deklaruje, że planuje wakacyjny wypoczynek poza domem. Wielu z nas wybierze w tym roku na wakacje w polskie góry, nad jeziora lub morze. Z prostej przyczyny – podróże zagraniczne nadal są utrudnione. Nie wszyscy touroperatorzy i nie wszystkie linie lotnicze wznowiły swoją działalność. Bez względu na to, gdzie się udamy, na niektóre wyprawy potrzebny może być specjalistyczny sprzęt. Namioty, deski surfingowe, zestawy do nurkowania - to rzeczy, które nie zawsze mamy w domu. Podpowiadamy jak je zorganizować, by nie narazić się na wysokie koszty.

Zakupy w sklepie. To najprostsza i najbardziej oczywista podpowiedź. Nie oznacza jednak, że najlepsza czy najtańsza. Zakup nowego sprzętu to zazwyczaj wydatek sięgający co najmniej kilkuset złotych. Największy wybór mamy tradycyjnie w sklepach sportowych. Warto jednak dać szansę sprzedawcom internetowym. Z prostego powodu – ceny sprzętu w internecie są z reguły o kilka czy nawet kilkanaście procent niższe. Jeżeli zamierzasz kupować online, warto zrobić to z odpowiednim wyprzedzeniem i nie na ostatnią chwilę. Wysyłka może trwać nawet kilka dni (czasami sklepy oferują towar, którego fizycznie nie mają na stanie i dopiero kompletują zamówienie po dokonaniu zakupu przez klienta). Przed dokonaniem zakupu przeczytaj też opinie o sklepie – nie warto ryzykować. I jeszcze jednak kwestia – zastanów się gdzie później będziesz trzymać zakupiony sprzęt. O ile w przypadku namiotu nie jest to wielki problem, to już przechowywanie własnej łódki lub deski surfingowej może nastręczyć trudności.

Zakup używanego sprzętu. Dobrym sposobem na tani zakup sprzętu na wakacje jest skorzystanie z portali aukcyjnych i ogłoszeniowych. Można tam trafić na używany sprzęt, który będzie nawet o kilkadziesiąt procent tańszy niż nowy. Warto jednak dokładnie dopytać sprzedającego o szczegóły i poprosić o dosłanie zdjęć. Używany sprzęt może nosić ślady korzystania, ale nie powinien być zużyty. Zwłaszcza, jeśli chodzi o akcesoria, które mają zagwarantować nam bezpieczeństwo (np. pod wodą czy wysoko w górach). Jeżeli w grę wchodzi droższy sprzęt, warto rozważyć odbiór osobisty. Wówczas na miejscu ocenisz, czy sprzęt nadaje się do użytku. Ma to sens - zwłaszcza, jeżeli sprzedawca mieszka niedaleko.

Wypożyczenie od znajomych. Masz znajomych, którzy podzielają Twoje pasje do biwakowania pod chmurką, nurkowania lub surfowania? Być może będą skłonni wypożyczyć Ci swój sprzęt na wakacyjny wyjazd (oczywiście, jeżeli Wasze terminy nie będą się pokrywać). To prawdopodobnie najtańsza z dostępnych opcji. Przed wypożyczeniem sprzętu, niezależnie czy będzie to namiot czy deska surfingowa, warto dokładnie go obejrzeć, by przy zwrocie nie doszło do nieprzyjemnych sytuacji. Jeżeli widzisz, że deska jest porysowana, a w namiocie nie działa suwak – poinformuj o tym znajomego. Lepiej dmuchać na zimne, niż narazić na szwank relacje.

Wypożyczalnie sprzętu. Niektóre akcesoria możesz wypożyczyć w wypożyczalniach i w wielu przypadkach jest to w zasadzie jedyna dostępna opcja. Bo przecież nie będziesz kupować kajaku na tydzień spływu lub akwalungu, by spróbować swoich sił pod wodą. Właśnie w takich sytuacjach warto skorzystać z oferty wypożyczalni. Sprzęt można wypożyczyć na jeden dzień lub od razu na kilka. Zazwyczaj jeżeli w grę wchodzi wypożyczenie na weekend, ceny są nieco wyższe niż standardowo. Z reguły za wypożyczenie sprzętu trzeba dodatkowo zostawić zastaw. W zależności od jego ceny, może to być kilkadziesiąt lub nawet kilkaset złotych. Zastaw zostanie Ci zwrócony, gdy oddasz akcesoria w stanie nieuszkodzonym.

Zapytaj na forach internetowych. Kolejny sposób na zdobycie sprzętu na wakacje, to dopisanie się do odpowiednich grup w serwisach społecznościowych lub na forach. Osoby podzielające Twoje pasje mogą być skłonne do wypożyczenia Ci sprzętu na wyjazd. Musisz jednak liczyć się z potrzebą zostawienia kaucji lub spisania umowy. Ewentualnie możesz zaproponować wymianę na określony czas. Zaproponuj jeden sprzęt w zamian za możliwość skorzystania z innego.

Zobacz też, jak ogarnąć domowy budżet i nie zwariować.

Jak sfinansować zakup sprzętu? Znalezienie odpowiedniego sprzętu to połowa sukcesu. Druga - to sfinansowanie zakupu. Jeżeli zdecydujesz się za zakup sprzętu do wyboru masz kilka opcji. Najłatwiej będzie oczywiście skorzystać z bieżących funduszy lub ewentualnie oszczędności i zapłacić z góry określoną sumę. Jeśli jednak ich nie posiadasz lub nie chcesz naruszać oszczędności z powodu wakacyjnych zakupów - doskonałym rozwiązaniem jest karta Twisto z limitem kredytowym. Za jej pomocą sfinansujesz dowolny zakupu – zarówno w sklepie internetowym, jak i stacjonarnym. A na spłatę będziesz mieć 45 dni. Co więcej, jeśli nie wyrobisz w tym czasie, z łatwością przesuniesz płatność na kolejny miesiąc - bez względu na to czy będziesz już na wakacjach (w kraju czy zagranicą), czy już w domu. Koszt takiego przesunięcia to 4,25 zł od każdych pożyczonych 100 zł. Czyli za pożyczony 1000 zł zapłacisz najwyżej 42,50 zł. Zanim kupisz sprzęt upewnij się, czy oferujący go sprzedawca nie należy do programu cashback od Twisto. Jest duża szansa, że tak - znajdziesz tam ponad 850 popularnych e-sklepów, w tym Allegro.pl. Galaktycznie udanego wypoczynku!

Nie masz jeszcze konta Twisto? Zarejestruj się.