Pandemia koronawirusa spowodowała lawinowy wzrost zainteresowania zakupami w internecie. W sieci kupujemy już w zasadzie wszystko – od produktów spożywczych, przez sprzęt RTV czy AGD po domy czy samochody. Jak robić bezpieczne zakupy w internecie? Oto 10 żelaznych zasad, o których musisz pamiętać!

Sprawdź sklep internetowy.

W internecie działają setki tysięcy sklepów. Obok tych o uznanej renomie i opinii, dostępna jest cała masa mniejszych sklepików, które nierzadko oferują asortyment po atrakcyjnych cenach. Zanim jednak zdecydujesz się na zakup w takim sklepie, sprawdź czy dostępne są opinie innych klientów. Zobacz też, czy na stronie sklepu znajdują się wszelkie niezbędne informacje – dane kontaktowe, regulamin, adres stacjonarny i numer telefonu. Jeżeli ich brakuje, powinna zapalić Ci się w głowie ostrzegawcza lampka. W przypadku droższych zakupów nie zawadzi sprawdzić w KRS czy CEIDG, czy dany podmiot rzeczywiście prowadzi działalność gospodarczą. Jeżeli na stronie brakuje podstawowych informacji, lepiej zrezygnować z zakupów. Po przelaniu pieniędzy kontakt ze sprzedającym i dochodzenie swoich praw mogą być bardzo trudne.

Sprawdź dostępne metody płatności.

Im ich więcej, tym lepiej. Sklep internetowy powinien udostępniać bramkę płatniczą, która pozwoli wybrać jedną z kilku dostępnych metod płatności (przelewy pay-by-link, karta, Twisto Pay, czy przelew). Oznacza to, że ma podpisaną umowę z jednym z agentów rozliczeniowych. Jeżeli sklep oferuje jedynie możliwość opłacenia zamówienia za pomocą przelewu z góry, warto zachować ostrożność.

Sprawdź, czy połączenie jest bezpieczne.

Informacje na ten temat znajdziesz w pasku adresu strony. Obok adresu powinna znajdować się kłódka informująca o tym, że połączenie jest szyfrowane. Oznacza to, że informacje które będziesz wysyłać podczas zakupów (np. dane karty płatniczej) są bezpieczne. Omijaj szerokim łukiem sklepy, które nie oferują bezpiecznych połączeń. Nie trudno w takiej sytuacji o wyciek danych, co może narazić Cię na nieprzyjemności i utratę pieniędzy.

Przeczytaj regulamin sklepu.

Zwłaszcza informacje dotyczące reklamacji i zwrotów produktów. W regulaminie powinna też być informacja o czasie realizacji zamówienia i inne ważne z Twojego punktu widzenia dane. Zdarzały się już sytuacje, że firma oferowała dany towar, który w rzeczywistości nie był sprzedawany klientowi, a jedynie wypożyczany. Informacja na ten temat znajdowała się w regulaminie, którego większość klientów nie czytała. Po określonym czasie sprzedawca upominał się o zwrot produktu lub oferował jego odkupienie na własność.

Czytaj dokładnie opisy przedmiotów.

Zwłaszcza jeżeli kupujesz przedmioty w serwisach aukcyjnych. Sprzedawcy nierzadko stosują własne zasady, np. wysyłkę po określonym terminie. Wielu sprzedawców ściąga towar z zagranicy i dopiero po złożeniu zamówienia przez klienta składa zamówienie w zagranicznej hurtowni. Czas realizacji takiego zamówienia może wynieść nawet miesiąc.

Płać dopiero gdy sprawdzisz produkt.

Aby to zrobić nie potrzebujesz gotówki do płatności za pobraniem. Wystarczy, że skorzystasz z karty Twisto, w ramach której dysponujesz bezpłatnym limitem kredytowym. Po zakupie Twisto zapłaci za Ciebie do sklepu, a Ty będziesz mieć do 45 dni by sprawdzić kupioną rzecz i ewentualnie zwrócić ją do sklepu. W tym czasie pieniądze nie opuszczą Twojego konta. Wygodną opcją są także zakupy z Twisto Pay (kup teraz, zapłać później) w wybranych sklepach. Tutaj na sprawdzenie towaru i uiszczenie zapłaty masz 21 dni, ale nie jest wymagana rejestracja. Jeżeli kupujesz używany towar w serwisach ogłoszeniowych, również nie płać sprzedającemu z góry. Poproś o wysyłkę paczki za pobraniem, a najlepiej z opcją sprawdzenia przesyłki przy kurierze. Jeżeli jest taka możliwość, odbierz przesyłkę osobiście.

Płać kartą wirtualną.

Płatność kartą taką jak Twisto za zakupy online ma dodatkową zaletę – pozwala skorzystać z procedury chargeback. Jeżeli sprzedawca nie wywiąże się w należyty sposób z umowy, możesz zgłosić reklamację nie tylko do sklepu, ale także do wydawcy karty. Jeżeli w toku rozpatrywania reklamacji okaże się, że wina leży po stronie sprzedawcy, wydawca karty zwróci Ci pieniądze. Procedura chargeback nie obowiązuje w przypadku zakupów z użyciem innych instrumentów płatniczych (np. przelewów czy BLIKA). Przeznacz jedną kartę do zakupów w sieci. Idealna do tego jest karta wirtualna Twisto. Nigdy jej nie zgubisz, bo nie ma fizycznej postaci – istnieje wyłącznie w Twoim telefonie, a dodatkowo w każdej chwili możesz ją zablokować i odblokować w aplikacji.

Sprawdź dwa razy numer rachunku.

Jeżeli decydujesz się na opłacenie zamówienia za pomocą przelewu, dokładnie zweryfikuj numer rachunku. Banki nie porównują numerów z danymi odbiorcy wpisanymi w formatce – jeżeli numer jest poprawny, księgują transakcję. Jeżeli wpiszesz zły numer, przelew może trafić do innego odbiorcy. Ponadto sprawdź dokładnie kwotę wpisaną w formatce przelewu – jeżeli niechcący dopiszesz o jedno zero za dużo, możesz mieć problem z odzyskaniem pieniędzy od sprzedawcy. Środki ostatecznie uda się odzyskać, ale będzie się to wiązało z uruchomieniem specjalnej procedury i zajmie sporo czasu.

Uważaj na phishing i inne metody oszustów.

Phishing to podstawienie fałszywej strony internetowej. Z reguły oszuści kopiują strony kierujące do serwisów transakcyjnych banków, ale zdarzały się także przypadki klonowania witryn sklepowych. Podszywając się pod sklep, oszuści mogą wysłać Ci maila z ofertą, w treści którego znajdzie się link kierujący do fałszywej strony. By uchronić się przed takim działaniem dokładnie sprawdzaj adres sklepu internetowego (kłódkę!) i nie klikaj w podejrzane linki.

Podchodź z rezerwą do opinii na temat towaru.

Przed zakupem towaru w internecie zazwyczaj posiłkujesz się opiniami innych kupujących. I słusznie. Pamiętaj jednak, że część z takich opinii może być zamieszczana przez osoby współpracujące z daną marką, które na zamówienie zachwalają określony towar. Zawsze zachowuj dystans do recenzji innych konsumentów i nie przyjmuj ich opinii za pewnik.

Kupując w internecie zachowaj zdrowy rozsądek. W sieci można kupić taniej, ale super okazje traktuj z pewną dozą nieufności. Jeżeli znajdziesz ofertę o połowę tańszą od ceny rynkowej, zachowaj czujność. Rzadko zdarza się, by ktoś sprzedawał pełnowartościowy towar za niewielkie pieniądze. Jeżeli zastosujesz się do wyżej opisanych wskazówek, możesz bezpiecznie udać się na internetowe zakupy.

Nie masz jeszcze konta Twisto? Zarejestruj się.