Nie od dziś wiadomo, że wydawanie pieniędzy jest znacznie łatwiejsze (i przyjemniejsze) niż ich oszczędzanie. Studenckie czasy rządzą się swoimi prawami - spotykamy się ze znajomymi, podróżujemy czy pozwalamy sobie na więcej przyjemności. Jak zatem sprawić, że nie będziemy sobie ich odmawiać a przy tym nie zrujnujemy swojego budżetu?

Kontroluj wydatki

Prawda stara jak świat, ale tak - nie kontrolując swoich wydatków nie będziemy w stanie określić ile i na co wydajemy. Warto przez kilka miesięcy spisywać każdy wydatek, dzięki temu będziemy w stanie ocenić, na co za dużo wydaliśmy i spróbować zoptymalizować koszty. Łatwiej jest ograniczyć małe wydatki niż obciąć tygodniowy budżet o połowę. Aby sobie ułatwić zadanie, możesz pobrać bezpłatną aplikację Spendee - wpisujesz do niej każdy swój wydatek (nawet najmniejszy) i przypisujesz go do wybranej kategorii a na koniec miesiąca otrzymujesz podsumowanie z całego miesiąca.

Gotuj w domu

To proste - obecnie za najtańszy lunch w dużym mieście zapłacisz min. 30 zł. Jednocześnie za podobną lub nawet niższą kwotę kupisz produkty, które wystarczą Ci na przygotowanie kilku porcji posiłków.

Wystarczy, że ugotujesz nieco większy obiad dzień wcześniej i część zapakujesz do pudełka, aby mieć na następny dzień. Nie musisz tego robić codziennie - bo wiadomo, że wyjścia na pizzę ze znajomymi są bardzo ważne, ale warto je nieco ograniczyć, aby nie cierpiał  budżet.

Sprzedawaj regularnie rzeczy, których nie potrzebujesz

Choć może się to wydawać czasochłonne, warto sprzedawać rzeczy regularnie i robić sezonowe wyprzedaże, np. przed latem, zimą, albo po prostu, gdy już nam nie są potrzebne. Nie trzymaj rzeczy na inne czasy, bo zazwyczaj te nigdy nie nadchodzą 🙂Wiele rzeczy jest sezonowych i może szybko wyjść z mody, warto wystawiać je na sprzedaż regularnie. W ten sposób jest większa szansa, że je sprzedasz i odzyskasz część zainwestowanych wcześniej środków.

Polub się z cashbackiem

To jest prosty sposób na oszczędności. Cashback sprawia, że wydając pieniądze, oszczędzasz, ponieważ część zapłaconej kwoty wraca do Ciebie. To bardzo przydatna usługa, tylko trzeba pamiętać, aby z niej korzystać. Dlatego warto np. pobrać aplikację Twisto, ponieważ znajdziesz w niej oferty cashbacku w kilkuset sklepach z różnych branż. Aby z niego skorzystać, trzeba wejść na stronę sklepu przez konto lub aplikację Twisto, zrobić zakupy, a następnie można otrzymać zwrot nawet do 10 proc. wartości zamówienia.

Ogranicz zużycie wody i prądu

Oszczędzanie wody i energii to nie tylko kwestia ekologii, ale też naszych finansów. Postaraj się wprowadzić do swojego codziennego życia niewielkie zmiany, które mogą przynieść wielkie efekty.

Aby oszczędzić wodę postaraj się brać krótkie prysznice zamiast kąpieli, zakręcać kran przy myciu zębów/ goleniu czy wstawiać pralkę i zmywarkę, gdy są pełne - jeżeli masz tę opcję, to wybieraj programy EKO, wbrew pozorom zużywają mniej wody i prądu.

W kwestii oszczędzania energii elektrycznej może być trochę trudniej - w końcu nie tak łatwo zrezygnować z lodówki czy kuchenki indukcyjnej 🙂Ale nie ma rzeczy niemożliwych! Możesz zastanowić się nad zmianą dostawcy lub taryfy np. na weekendową i nocną. Wprowadź też dobre praktyki - wyłączaj sprzęty, których nie używasz, stosuj żarówki energooszczędne itp. Jeśli chcesz zaoszczędzić na ogrzewaniu, postaraj się nie zakrywać źródeł ciepła. Odsuń krzesła i kanapę od grzejnika, nie zasłaniaj go zasłonami.