Wielu z nas czekało na nią od dawna, i oto jest. Wiosna na dobre zawitała. Słońce nastraja nas optymistycznie i dodaje nowej energii. Wszystko wokół budzi się do życia z zimowego snu, tak jak im my. Zobacz, jak możesz wykorzystać pokłady nowej energii i co zrobić, aby przygotować siebie i swoje otoczenie na wiosnę.

Nie ma co ukrywać, że choć coraz śmielsze promienie słońca, dodają nam energii, to wczesna wiosna - okres przejścia z jednej pory roku w drugą - jest dla naszego organizmu dość trudnym czasem. Jesteśmy częściej zmęczeni, ospali, trudniej nam wykonywać obowiązki. Dlatego szczególnie teraz warto zadbać o to, żeby się wysypiać, jak najwięcej spacerować i jeść regularnie posiłki. To ważne, aby “wybudzić” się z zimowego snu i mieć więcej energii do działania. Jak zatem przygotować się na wiosnę i wykorzystać dawkę energii, którą ze sobą niesie?

Oczyszczanie - organizmu i otoczenia

Teraz jest idealny czas na to, aby oczyścić nasz organizm i otoczenie po zimie. Chłodniejsze dni sprawiają, że częściej sięgamy po wysokokaloryczne, tłuste potrawy, które mają nam dostarczyć energii. Na wiosnę, gdy robi się cieplej, możemy włączyć do naszej diety więcej warzyw i owoców. Dzięki temu będziemy mieli więcej sił do działania, poprawi się nasza odporność i samopoczucie. Nie należy zapominać także o odpowiednim nawodnieniu organizmu - ale ta zasada jest ważna zawsze, nie tylko na wiosnę.

Sprzątanie po zimie dotyczy także naszego wnętrza. Warto poświęcić jeden dzień weekendu i uporządkować swoją przestrzeń. Przejrzyj zimowe ubrania, poskładaj je, włóż do pojemników i odłóż na górną część szafy - gdy znów nadejdą chłodniejsze dni, z łatwością je znajdziesz. Postaraj się poukładać swoje wnętrze tak, aby był tam porządek. Możesz również bardziej wyeksponować kwiaty, albo kupić kolorowe tulipany. Taka mała rzecz potrafi skutecznie ocieplić i ożywić wnętrze, a jak wiadomo przebywanie w ładnych i schludnych pomieszczeniach ma dobry wpływ na nasze samopoczucie. Zobaczysz, że będzie Ci się o wiele łatwiej pracować i żyć w czystym i uporządkowanym otoczeniu.

Korzystaj z wiosennej pogody

Późną jesienią i zimą nie zawsze mamy chęć na spacery po pracy. Szybko robi się ciemno, zazwyczaj na dworze jest zimno, więc najczęściej nasze aktywności są znikome. Jednak teraz nie ma już miejsca na wymówki - dzień jest dłuższy, a temperatura i warunki pogodowe zachęcają do aktywności. I nie musi być to aktywność, do której potrzebujesz specjalnego stroju czy karnetu na siłownie. Wystarczy, jeśli zamiast jazdy samochodem, wybierzesz spacer. Jeśli masz daleko do pracy - przejdź choćby kilka przystanków autobusowych i dalej podjedź komunikacją. Albo wskocz na rower - jazda na nim nie tylko będzie korzystna dla Twojego zdrowia, ale też samopoczucia. Masz wiele opcji do wyboru - bieganie, pływanie, joga. Wybierz to, co jest dla Ciebie najlepsze i najwygodniejsze. Ważne jest, żeby się ruszać i robić to regularnie.

Świętuj z najbliższymi i spędź z nimi więcej czasu

Wiosenne pokłady energii wykorzystaj także na spotkania z najbliższymi osobami. Spędź aktywnie czas z rodziną lub przyjaciółmi. Wybierzcie się razem na spacer, kawę czy do restauracji. Rozruszaj się towarzysko po zimie. A dobrą okazją do tego są nadchodzące święta wielkanocne. Wspólne posiłki to jest to, co wzmacnia nasze więzi. Dlatego celebruj ten czas. Możecie umówić się na wspólne przyrządzanie wielkanocnych specjałów. Na stole nie może zabraknąć wtedy jajek, które są jednym z najważniejszych symboli Wielkanocy - oznaczają początek nowego życia. Możesz zrobić jajka w różnej postaci - gotowane, nadziewane pastami, czy tradycyjne pisanki. Oprócz tego święta nie mogą odbyć się bez słodkiej drożdżowej baby wielkanocnej i mazurka, a także tradycyjnego żurku gotowanego na wędzonce, mięsie i z białą kiełbasą - najlepszy jest ten przygotowywany na zakwasie domowej roboty. Wspólne spędzanie czasu przy gotowaniu, a także jedzeniu doda nam jeszcze więcej energii na kolejne dni i zdecydowanie wprawi nas w lepszy humor. Pamiętaj, aby po wspólnym posiłku, wybrać się razem na wiosenny spacer. Wszystkim wyjdzie to na dobre! :)  

Zrewiduj noworoczne cele

Początek wiosny to też czas, kiedy wiele z naszych postanowień noworocznych upada. Nie dotrzymujemy ich i często czujemy frustrację z tego powodu. Wykorzystaj nową energię na zrewidowanie swoich planów na ten rok. Jednym z błędów, jakie ludzie robią w styczniu, jest stawianie sobie za wysoko poprzeczki i wyznaczanie celów, których nie mogą osiągnąć. Jeśli Twoje postanowienia noworoczne są zbyt wygórowane, nie musisz zaczynać od nowa, tylko przeskalować to, co już sobie wyznaczyłeś(łaś). Przykładowo, jeśli masz problemy z długami, to zamiast stawiać sobie za cel spłatę wszystkich kredytów w tym roku, może lepiej zastosuj  metodę kuli śnieżnej długu i do grudnia postaraj się spłacić w całości dwa najmniejsze kredyty. Taki cel wydaje się bardziej realny i na pewno da Ci satysfakcję. Dodatkowo, ważne jest to, jak formułujemy nasze cele. Wiele z nich ma zabarwienie negatywnie - schudnąć, wydawać mniej, rzucić palenie. Wszystkie mają na celu odejście od niepożądanego zachowania, a to skazuje nas na porażkę, bo za każdym razem, gdy wydamy lub zjemy więcej, wpadniemy w poczucie winy i zwątpienia. Nie pozwól wygrać swojemu wewnętrznemu krytykowi. Zamiast unikać złego nawyku, przedstaw swoje postanowienia w nowym świetle - masz większe szanse na osiągnięcie celu opartego na pozytywnych działaniach. Chcesz wydać mniej? Zacznij od stworzenia spójnego budżetu. I co ważne - chwal się za nawet najmniejsze osiągnięcia!

Oddziel pracę od życie prywatnego

W czasie pandemii bardzo łatwo o zatarcie granicy pomiędzy życiem prywatnym a zawodowy. Sytuacja powoli się normalizuje i coraz więcej osób wraca już do biur, dlatego spróbuj na wiosnę zadbać o to, aby rozgraniczać te dwa obszary. Zanim od razu po skończonej pracy rzucisz się do domowych obowiązków, daj sobie chwilę tylko dla siebie. Wystarczy choćby 10 minut, które pozwolą Ci na spokojnie przejść z tzw. trybu praca na dom. Przejdź się na krótki spacer, posiedź chwilę w miejscu, aby ułożyć sobie w głowie wszystkie rzeczy i nie myśleć później o aktywnościach związanych z pracą.

A jeśli masz za sobą stresujący i wyczerpujący dzień, poświęć chwilę wieczorem na wyciszenie swoich emocji. Mi pomaga wtedy joga - na YouTubie znajdziesz mnóstwo filmów z krótkimi seriami dla osób dopiero zaczynających przygodę z tą formą aktywności. Takie rozciąganie i praca z oddechem skutecznie odstresowują. Nie masz ochoty na aktywności? Zrób sobie ciepłą kąpiel, np. z dodatkiem soli morskiej. Nie tylko odpręża, ale i wycisza - a to niezwykle ważne przed snem.