Karta tradycyjna, a może wirtualna? Bez względu na to, którą wybierzesz, możesz korzystać z naszego limitu Twisto. Czym jednak różni się karta fizyczna od wirtualnej? Jak używać karty tradycyjnej, a jak wirtualnej? Poniższy poradnik odpowie na wszystkie Twoje pytania.

Twisto oferuje dwa rodzaje kart płatniczych: tradycyjną (plastikową) i wirtualną. Karta fizyczne i wirtualne wydawane są do planu Space, natomiast do planu Online otrzymujesz kartę wirtualną.  Obie karty wydawane są przez Mastercard, oznacza to, że możesz zapłacić nimi wszędzie, gdzie akceptowany jest Mastercard.

Korzystanie z karty tradycyjnej raczej nie powinno budzić Twoich wątpliwości – to zwykła karta płatnicza, za pomocą której możesz płacić w sklepach tradycyjnych i internetowych. Robisz to tak samo, jak każdą kartą wydaną przez dowolny bank – wkładasz ją do terminala POS, lub – co wygodniejsze – po prostu zbliżasz do urządzenia. Sekunda i zapłacone! Karty możesz również podpiąć do serwisów subskrypcyjnych np. Spotify czy Netflix. Za pomocą naszych kart nie możesz natomiast wypłacać gotówki z bankomatów – służą przede wszystkim do płatności.

Czym się różni karta wirtualna od fizycznej?

Bardziej zagadkowa może wydać Ci się karta wirtualna. Taka karta to nic innego, jak cyfrowy zapis danych w naszych systemach oraz w aplikacji mobilnej. Nie ma ona swojego fizycznego odpowiednika i służy do płatności internetowych. W trakcie dokonywania transakcji w sklepie internetowym w odpowiednie rubryki wpisujesz dane karty – jej numer, trzycyfrowy kod CVC oraz datę ważności. Informacje te znajdziesz w naszej aplikacji w zakładce „Karta” -> „Szczegóły karty”.

Karty wirtualne to przyszłość rynku kart płatniczych. Użytkownik otrzymuje je od ręki – bez czekania na przesyłkę z tradycyjną kartą. Karta wirtualna będzie na Ciebie czekać w aplikacji zaraz po aktywowaniu Twojego konta Twisto. Jest gotowa do użycia. Jeśli korzystasz z Twisto od dawna, ale nie masz karty wirtualnej - wejdź do zakładki „Karta” a następnie „Karta wirtualna”. Możesz ruszać na zakupy!

Karty wirtualne mają też inne zalety – są przyjazne dla środowiska, bo nie posiadają plastikowego odpowiednika. A ponieważ my przykładamy dużą wagę do ochrony środowiska, podjęliśmy decyzję, że do 2024 roku zrezygnujemy z wydawania kart tradycyjnych – będziemy oferować wyłącznie ich wirtualne odpowiedniki.

Jak płacić kartą Twisto z Google Pay i Apple Pay?

Posiadacze planu Space mogą zamówić oba typy kart: tradycyjną i wirtualną. Obie karty mogą też podpiąć do systemów płatności mobilnych – Google Pay i Apple Pay i za ich pomocą płacić zbliżeniowo telefonem lub smartwatchem. By to zrobić wystarczy przejść do odpowiedniej aplikacji i wprowadzić dane karty – tradycyjnej lub wirtualnej i nadać kod PIN.

Po powiązaniu karty Twisto z systemem Google Pay lub Apple Pay, możesz udać się na zakupy. By dokonać płatności wystarczy wybudzić telefon z uśpienia i przystawić go do terminala POS akceptującego płatności zbliżeniowe. Prościej się nie da! Co ważne, do Google Pay lub Apple Pay możesz dodać jednocześnie obie karty – tradycyjną i wirtualną i podczas zakupów samemu decydować, którą chcesz zapłacić. Tak czy inaczej - kwota zakupu zostanie odjęta od Twojego miesięcznego limitu - obie karty są z nim połączone.

Jak zamówić kartę Twisto?

Aby zamówić tradycyjną kartę Twisto, wystarczy zaznaczyć odpowiednią opcję podczas zakładania konta. Jeżeli masz już konto i chcesz zamówić kartę, zrobisz to w zakładce „Karty” w aplikacji mobilnej. Jeżeli wybrałaś plastikową kartę, otrzymasz ją maksymalnie w ciągu 10 dni roboczych. Przesyłka zostanie wysłana za pośrednictwem Poczty Polskiej całkowicie za darmo. Karta wirtualna jest dostępna od ręki. Nie trzeba jej zamawiać.

Aby zacząć płacić kartą Twisto wejdź do zakładki  „Karty” i wpisz swój indywidualny kod zabezpieczający, ostatnie 4 cyfry z numeru karty i ustaw kod PIN dla karty Twisto. Przy pierwszej płatności kartą tradycyjną należy umieścić w terminalu kartę i wprowadzić nadany wcześniej kod PIN. Dopiero wtedy zostaną aktywowane płatności zbliżeniowe.

W ramach obu kart płatniczych dostępny jest nasz limit Twisto. Na co dzień korzystasz z przyznanego limitu dokonując zwykłych płatności kartą. Pod koniec miesiąca wyślemy Ci zestawienie transakcji i prośbę o uregulowanie płatności. Jeśli potrzebujesz więcej czasu na uregulowanie rachunku, możesz skorzystać z odroczenia spłaty. Możesz przesunąć do 90 proc. wydanej kwoty na następny miesiąc. Wybierasz jedynie, ile chcesz zapłacić od razu i sprawdzasz koszty odroczenia. Wszystkie te informacje znajdziesz w aplikacji mobilnej.

Jak płacić kartą Twisto za granicą?

Kartą Twisto możesz też płacić za granicą w dowolnym terminalu lub dokonywać zakupów w zagranicznych sklepach internetowych. Płacisz tak samo jak w Polsce – z rachunku złotowego. Nie musisz kupować wcześniej waluty. My dokonamy przewalutowania, po bardzo korzystnych kursach organizacji Mastercard. Dzięki temu płacisz taniej niż w niejednym banku. Odpowiednia, przewalutowana kwota po prostu obciąży Twoje konto w złotówkach.

Użytkownicy planu Space mogą korzystać z korzystnego kursu bez dodatkowych opłat oraz prowizji. Natomiast osoby posiadające plan Online płacąc za granicą będą musiały zapłacić prowizję od przewalutowania.