Zakupy na raty pozwalają rozbić jeden większy wydatek na kilka mniejszych części. To dobre rozwiązanie dla osób, które nie chcą obciążać domowego budżetu jednorazowo większą kwotą. Jak w praktyce działają raty i gdzie można skorzystać z nich bezpłatnie? O tym poniżej.

Zakupy na raty to jedna z popularnych form finansowania zakupów sprzętu RTV, AGD czy mebli. Ale nie tylko – na raty można wziąć w zasadzie każdy produkt sprzedawany w sklepie (z reguły od pewnej kwoty minimalnej, np. 500 zł).  W tej formie sprzedaży produktów specjalizują się przede wszystkim duże sieci handlowe, np. RTV Euro AGD, które współpracują z bankami. Najczęściej w sklepach oferowane są kredyty Santander Consumer Banku, Credit Agricole lubAlior Banku. Na raty można też dokonać zakupu w sklepach internetowych, oraz w serwisach aukcyjnych. W Twisto możliwe jest rozłożenie wydatków o wartości co najmniej 200 zł – możesz wybrać opcję Podziel na 3, czyli 3 raty za 0 zł lub klasyczne raty od 3 do 12 miesięcy.

Jak działają raty?

Zakupy na raty polegają na rozłożeniu wydatku na kilkanaście lub nawet kilkadziesiąt miesięcznych rat. Zazwyczaj sklepy oferują raty od 6 do 36-40 miesięcy. Aby skorzystać z tej formy finansowania należy podpisać umowę w punkcie znajdującym się w sklepie lub wypełnić wniosek przez internet. Jeśli kredyt udzielany jest stacjonarnie, bank może wymagać zaświadczenia o zarobkach. Z kolei w przypadku zakupów internetowych zazwyczaj wymagane jest jedynie uzupełnienie formularza i zadeklarowanie swoich dochodów. Przed wydaniem zgody bank sprawdza zdolność kredytową klienta w Biurach Informacji Kredytowej. Spłata następuje na wskazany w umowie rachunek bankowy w ratach miesięcznych.

Oprocentowanie kredytów ratalnych nie odbiega od średniej rynkowej dla zwykłych kredytów. Z punktu widzenia klienta najistotniejszym parametrem jest całkowity koszt kredytu, czyli kwota jaką przyjdzie nam zapłacić za pożyczenie pieniędzy z banku. Czasami zdarzają się raty 0 proc. (RRSO 0 proc.), ale często mają one charakter jedynie marketingowy. Sklep może bowiem wymagać w zamian wykupienia dodatkowych usług, np. ubezpieczeń czy gwarancji, które w rzeczywistości podnoszą koszt zakupu sprzętu RTV czy AGD.

Prawdziwe raty 0 proc. od Twisto

Zakupy na raty w sklepach są więc zazwyczaj ograniczone do jednego banku i jego wymagań. Ale jeśli korzystasz z naszej oferty, możesz skorzystać z rat Twisto w dowolnym sklepie przy minimum formalności i maksimum wygody. Do wyboru masz prawdziwe nieoprocentowane raty 3 x 0 proc., lub możliwość rozłożenia zakupu na standardowe raty – do 12 spłat. Jeśli zdecydujesz się na standardowe raty, to koszt wyniesie raptem 4,5 zł miesięcznie za każde pożyczone 100 zł.

W Twisto na raty możesz rozbić każdy zakup o wartości co najmniej 200 zł. Maksymalna kwota kredytu wynosi tyle, ile Twój limit ratalny. Jego wysokość możesz sprawdzić po zalogowaniu do aplikacji (w sekcji “więcej” -> “Zapłać w ratach”) lub w przeglądarce (sekcja “Raty”). Możesz też rozbijać na raty mniejsze kwoty. Każdy kolejny zakup rozłożony na raty, pomniejszy kwotę dostępnego limitu ratalnego. Jednocześnie, każda spłacona rata powiększy Twój limit. Co więcej, na raty możesz rozbić także zakupy dokonywane w zagranicznej walucie. Przy zaksięgowaniu transakcji zawsze dokonujemy jej przewalutowania na złote. Jeśli kwota przewalutowanej transakcji wynosi co najmniej 200 zł, wówczas możesz ją rozbić na raty.

Raty w każdym sklepie

Z rat Twisto możesz korzystać w każdym sklepie - na raty możesz rozbić każdą transakcję wykonaną za pośrednictwem Twisto, wliczając w to transakcje kartą Twisto lub transakcje za pośrednictwem Twisto (jednorazowe zakupy w sklepach partnerskich). Nie musisz przy tym decydować od razu, ile rat potrzebujesz w momencie dokonywania zakupu. Masz na to czas do końca miesiąca. Aby rozłożyć zakup na raty, wystarczy wybrać w aplikacji transakcję, którą chcesz podzielić na raty, a następnie liczbę rat (od 3 do 12), korzystając z suwaka w aplikacji. Od razu powiemy Ci, z jakim kosztem się to wiąże. W każdej chwili możesz też zrobić dowolną symulację korzystając z naszego kalkulatora na stronie: https://www.twisto.pl/poznaj/raty/.

Możesz skorzystać również z bezpłatnych rat - “Podziel na 3”, robiąc zakupy w wybranych sklepach (znajdziesz je w sekcji “Zakupy”) możesz podzielić wydatki o wartości co najmniej 200 zł na 3 raty za 0 zł. Jak to działa? Aby skorzystać z "Podziel na 3" bardzo ważne jest, aby do e-sklepu przejść z poziomu aplikacji Twisto. Zrób zakupy za co najmniej 200 zł i zapłać za nie kartą Twisto (dane karty znajdziesz w zakładce Karta) lub Twisto Pay. Gdy transakcja pojawi się w zestawieniu rachunków będzie możliwość podzielenia rachunków na 3 raty za darmo.

Spłata rat jest równie prosta, jak spłata limitu ratalnego. Na koniec miesiąca tradycyjnie prześlemy Ci rachunek do uregulowania. Będzie w nim uwzględniona również miesięczna rata. Od momentu przesłania rachunku masz jeszcze 15 dni na spłatę. Każdą ratę możesz też spłacić wcześniej, w dowolnym momencie. Wystarczy, że wybierzesz daną ratę z zestawienia w aplikacji lub koncie online, a następnie przycisk “Zapłać”.